Results - 2013 Challenge Cup

Philadelphia, PA, USA
September 19-22, 2013
Results source: http://pschs.org/wp-content/uploads/2013/09/2013-Challenge-Cup-Results.pdf


SENIOR SHORT DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Ginna Hoptman / Pavel Filchenkov 54.60
2 Isabella Cannuscio / Michael Bramante 42.50
3 Elicia Reynolds / Stephen Reynolds 32.79


SENIOR FREE DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Ginna Hoptman / Pavel Filchenkov 75.22
2 Isabella Cannuscio / Michael Bramante 70.49
3 Elicia Reynolds / Stephen Reynolds 67.00



JUNIOR SHORT DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Sammi Wren / Alexey Shchepetov 47.81
2 Julia Biechler / Damian Dodge 46.21
3 Rachel Brozina / Nicholas Taylor 38.19
4 Sarah Vadskjaer Grapek / Malcolm Jones 36.67


JUNIOR FREE DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Julia Biechler / Damian Dodge 66.07
2 Sammi Wren / Alexey Shchepetov 61.81
WD Rachel Brozina / Nicholas Taylor

 

NOVICE PATTERN DANCES: 

Pl. TEAM PD1 PD2 TOTAL
1 Eliana Gropman / Ian Sommerville 1 2 47.77
2 Gigi Becker / Luca Becker 3 1 40.81
3 Rebecca Lustig / Zachary Milestone 2 3 35.61
4 Gina Cipriano / Aidyn Gangemi 4 4 24.40


NOVICE FREE DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Gigi Becker / Luca Becker 62.04
2 Eliana Gropman / Ian Sommerville 60.96
3 Rebecca Lustig / Zachary Milestone 56.21
4 Gina Cipriano / Aidyn Gangemi 34.55

 

INTERMEDIATE PATTERN DANCES: 

FPl. TEAM PD1 PD2 TOTAL
1 Caroline Green / Gordon Green 1 2 38.90
2 Katherine Grosul / Cameron Colucci 2 5 36.44
3 Kaitlyn Moshang / Todd Gilman 4 1 33.76
4 Kimberly Wei / Ilias Fourati 3 4 32.85
5 Rachel Gart / Lance Stanley 5 3 32.16
6 Nina Holloway / Chandler Schaak 6 6 29.75


INTERMEDIATE FREE DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Caroline Green / Gordon Green 43.87
2 Katherine Grosul / Cameron Colucci 41.54
3 Nina Holloway / Chandler Schaak 37.65
4 Rachel Gart / Lance Stanley 33.38
5 Kaitlyn Moshang / Todd Gilman 31.28
6 Kimberly Wei / Ilias Fourati 27.25
7 Ivonne Marie Lemeshev / Jonah Barrett 24.57

 

JUVENILE PATTERN DANCES: 

FPl. TEAM PD1 PD2 TOTAL
1 Elizabeth Tkachenko / Alexei Kiliakov 1 1 34.83
2 Cherri Chen / Edward Jahoda 2 2 31.01
3 Amelia Boerner / Stevie Boerner 3 3 23.29
4 Valerie Sroka / Samuel Hodman 4 4 14.17


JUVENILE FREE DANCE: 

Pl. TEAM POINTS
1 Cherri Chen / Edward Jahoda 34.74
2 Amelia Boerner / Stevie Boerner 25.03
3 Elizabeth Tkachenko / Alexei Kiliakov 24.20
4 Valerie Sroka / Samuel Hodman 20.05

 

PRE-JUVENILE PATTERN DANCES: 

FPl. TEAM PD1 PD2
1 Jordan Lin / Morgan Sletten 1 1
2 Maria Soldatova / Faddey Soldatov 2 2
3 Katerina Kasatkin / Nick Belov 3 3
4 Noelle Albanese / Alexander Colucci 4 4