2011 EASTERN SECTIONAL CHAMPIONSHIPS – ASTON, PA

November 9-13, 2010

 

SENIOR:

Place Start No. Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 4 Ginna Hoptman, IceWorks SC
Pavel Filchenkov, IceWorks SC
1 45.10 1 66.63 111.73
2 3 Meredith Zuber, University of Delaware FSC
Kyle Herring, University of Delaware FSC
2 43.41 2 65.80 109.21
3 2 Katharine Zeigler, Essex SC of NJ
Baxter Burbank, Fairbanks FSC
3 41.62 3 63.36 104.98
4 1 Katherine Pilgrim, Charter Oak FSC
Alexander Lorello, University of Delaware FSC
4 31.91 4 50.51 82.42


JUNIOR:

 

Place Start No. Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 6 Lauri Bonacorsi, Peninsula SC
Travis Mager, IceWorks SC
2 49.51 1 70.35 119.86
2 7 Anastasia Cannuscio, University of Delaware FSC
Colin McManus, SC of Boston
1 49.70 2 69.08 118.78  
3 5 Danielle Gamelin, SC of New York
Alexander Gamelin, SC of New York
3 45.14 3 61.58 106.72  
4 4 Danvi Pham, Washington FSC
Vu Pham, Washington FSC
4 41.65 4 51.56 93.21  
5 3 Jenna Dzierzanowski, Panthers FSC
Vinny Dispenza, Panthers FSC
5 26.59 5 50.57 77.16  
6 2 Kara Vick, Peninsula SC
David Lenz, University of Delaware FSC
6 22.56 7 41.00 63.56  
7 1 Janine Halstead, SC of New York
Robert Knopf, SC of New York
7 21.35 6 41.03 62.38  
WD   Lindsey Klein, Cantiague FSC
Avidan Brown, All Year FSC
           
WD   Milakirstie Kulsa, SC of New York
Eric Greengold, SC of New York
           


NOVICE:

Place Start No. Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 4 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
1 53.48 1 61.89 115.37
2 5 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Ross Gudis, Washington FSC
2 47.80 2 56.14 103.94
3 6 Morgan Grant, Peninsula SC
Luke Skala, Philadelphia SC & HS
3 42.61 4 50.84 93.45
4 2 Cassandra Jeandell, University of Delaware FSC
Damian Dodge, Peninsula SC
4 41.84 3 51.56 93.40
5 3 Anne Maheux, Champlain Valley SC
Matthew McAvoy, Champlain Valley SC
5 35.51 5 28.64 64.15
6 1 Karen Tong, SC of New York
Michael Chang, SC of New York
6 26.55 6 26.37 52.92


INTERMEDIATE:

Place Start No. Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 3 Meara Lorello, University of Delaware FSC
William Dean, University of Delaware FSC
1 46.25 2 43.74 89.99
2 2 Whitney Miller, University of Delaware FSC
Grant Lorello, University of Delaware FSC
3 40.12 1 45.11 85.23
3 4 Hannah Pfeifer, IceWorks SC
Scott Dudley, Stars FSC of Texas
2 40.81 3 39.96 80.77
4 1 Jennifer Strand, Dallas FSC
Yan Kazansky, Columbia FSC (MD)
4 35.56 4 35.67 71.23
   


JUVENILE:

Place Start No. Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 8 Gigi Becker, Washington FSC
Luca Becker, Washington FSC
1 36.58 1 39.77 76.35
2 9 Julia Biechler, Hershey FSC
Alexander Petrov, Hershey FSC
2 35.51 2 37.92 73.43
3 6 Sammi Wren, Philadelphia SC & HS
Alexey Shchepetov, Philadelphia SC & HS
3 34.24 4 35.29 69.53
4 7 Katherine Gourianova, Washington FSC
Caleb Wein, Washington FSC
4 31.39 3 36.12 67.51
5 10 Alexandra Hayden, University of Delaware FSC
Ronald Zilberberg, SC of Wilmington
5 30.31 8 26.39 56.70
6 3 Britany Dowd, Washington FSC
Bradley Lawrence, Washington FSC
6 26.13 6 27.96 54.09
7 4 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliot Verburg, Washington FSC
7 25.44 7 26.56 52.00
8 5 Rebecca Lustig, University of Delaware FSC
Brendan Newberry, SC of Wilmington
8 23.20 5 28.34 51.54
9 2 Kathryn Constantine, Philadelphia SC & HS
Todd Gilman, Philadelphia SC & HS
9 22.56 10 17.76 40.32
10 1 Caroline Leadmon, Charleston FSC
Jacob Schedl, Charleston FSC
10 16.99 9 19.19 36.18