2010-2011 Results

Results – 2011 Midwestern Sectional Championships

2011 MIDWESTERN SECTIONAL CHAMPIONSHIPS – ANN ARBOR, MI

November 9-13, 2010

 

SENIOR:

Place Start No. Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 2 Shannon Wingle, Arctic FSC 1 54.27 1 73.16 127.43
Timothy McKernan, Broadmoor SC
2 3 Alissandra Aronow, Arctic FSC 2 40.99 2 68.81 109.8
Zachary Donohue, All Year FSC
3 1 Kseniya Ponomaryova, N/A 3 34.02 3 36.05 70.07
Raphael Kelling, N/A

 

 

JUNIOR:

Place Start No. Name Short Dance Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 4 Anastasia Olson, Detroit SC 2 48.7 1 73.39 122.09
Jordan Cowan, All Year FSC
2 3 Alexandra Aldridge, Detroit SC 1 51.42 2 67.61 119.03
Daniel Eaton, Detroit SC
3 2 Heather Buckner, Nashville FSC 4 38.25 3 52.24 90.49
Nicholas Taylor, SC of Wilmington
4 1 Carina Glastris, DuPage FSC 5 35.79 4 50.58 86.37
Kevin Allison, Skokie Valley SC
5 5 Katie Donaldson, Wichita FSC 3 39.16 5 45.18 84.34
Brock Jacobs, Wichita FSC
WD Sameena Sheikh, Detroit SC
Paul Bellantuono, North Jersey FSC


NOVICE:

Place Start No. Name Previous Free Dance Total Score
Place Score Place Score
1 5 Kaitlin Hawayek, SC of Western New York 1 47.25 1 57.3 104.55
Michael Bramante, Detroit SC
2 6 Holly Moore, Pavilion SC of Cleveland Heights 2 46.16 2 55.85 102.01
Daniel Klaber, Pavilion SC of Cleveland Heights
3 4 Jessica Mancini, Broadmoor SC 3 43.86 3 55.17 99.03
Tyler Brooks, Broadmoor SC
4 1 Brittany Schmucker, Tulsa FSC 5 39.86 4 53.18 93.04
Adam Munday, Stars FSC of Texas
5 7 Greta Riebe, Shaker FSC 4 41.25 5 48.59 89.84
Jacob Jaffe, Pavilion SC of Cleveland Heights
6 3 Angelina Giordano, Skokie Valley SC 6 37.14 6 39.31 76.45
Christopher Davis, Skokie Valley SC
7 2 Lauren Kastner, St. Peters FSA 7 33.6 7 34.48 68.08
Justin Andrus, Stars FSC of Texas

 


INTERMEDIATE:

Place Start No. Name Previous Free Dance Total Score  
Place Score Place Score
1 6 Paolina Bushur, Broadmoor SC
Joseph Johnson, Broadmoor SC
1 43.36 3 42.16 85.52  
2 4 Sierra Chadwick, Detroit SC
Alexander Martin, Detroit SC
2 42.24 2 42.73 84.97  
3 7 Rebekah Schneider-Farris, Broadmoor SC
Joel Schneider-Farris, Broadmoor SC
3 37.81 1 43.25 81.06  
4 5 Katie Shipstad, Broadmoor SC
Brad Kleffman, Broadmoor SC
4 35.89 4 33.93 69.82  
5 1 Jessica Manahan, Pavilion SC of Cleveland Heights
Alex Schachtel, Shaker FSC
5 33.48 5 32.52 66.00  
6 2 Paige Schurman, Starz Of Houston FSC
Cullen Young, Starz Of Houston FSC
6 33.14 6 30.54 63.68  
7 3 Brynn Suellentrop, Wichita FSC
Quinn Chambers, Wichita FSC
7 31.39 7 27.62 59.01  


JUVENILE:

Place Start No. Name Pattern
Dances
Free
Dance
Total Score  
Place Score Place Score
1 4 Sarah Feng, Peninsula SC
Anthony Ponomarenko, SC of San Francisco
1 33.82 1 37.47
71.29
 
2 6 Vivian Luo, Pasadena FSC
Darrell Cheung, Pasadena FSC
2 30.85 2 31.59
62.44
 
3 5 Emily Dai, South Bay FSC
Michael Valdez, All Year FSC
3 25.74 3 28.37
54.11
 
4 1 Cassidy Klopstock, Orange County FSC
Logan Leonesio, Los Angeles FSC
5 21.61 4 26.10
47.71
 
5 3 Samantha Ramsey, SC of San Francisco
Alain Sandraz, Peninsula SC
4 23.90 5 23.14
47.04
 
6 2 Ahnalee Von Kappel, Everett FSC
Caleb Niva, Bellingham FSC
6 14.20 6 16.36 30.56  
 

Comment here