Sheffield, England
November 26-30, 2013

Protocols available:  http://www.iceskating.org.uk/nisa_uploads/British2013/index.htm

SENIOR FINAL:

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND NOT 147.10 1 1
2 Carter Marie JONES / Richard SHARPE NIS 132.94 2 2
3 Sophie JONES / Jordan BROWN SLO 112.41 3 3
4 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GIL 87.82 4 4
WD Charlotte AIKEN / Josh WHIDBOURNE LVL


SENIOR SHORT DANCE:

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND NOT 53.38 25.50 29.88 7.42 7.58 7.33 7.50 7.50 2.00 #2
2 Carter Marie JONES / Richard SHARPE NIS 52.92 28.67 24.25 5.67 5.67 6.42 6.25 6.25 0.00 #5
3 Sophie JONES / Jordan BROWN SLO 41.09 22.67 18.42 4.75 4.17 4.58 4.67 4.75 0.00 #4
4 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GIL 29.75 15.66 14.09 3.50 3.33 3.75 3.75 3.33 0.00 #3

SENIOR FREE DANCE:

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND NOT 93.72 45.51 48.21 7.50 8.00 8.08 8.33 8.42 0.00 #3
2 Carter Marie JONES / Richard SHARPE NIS 80.02 41.67 38.35 6.17 6.08 6.58 6.75 6.67 0.00 #4
3 Sophie JONES / Jordan BROWN SLO 71.32 41.00 31.32 5.00 4.42 5.83 5.25 6.25 1.00 #2
4 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GIL 58.07 33.80 24.27 4.17 3.75 4.25 4.00 4.25 0.00 #1

JUNIOR FINAL:

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Olivia SMART / Joseph BUCKLAND NOT 128.71 1 1
2 Mina ZDRAVKOVA / Henry AIKEN LVL 78.77 3 2
3 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 73.48 2 5
4 Megan HANCOCK / Rory ROSS-DOCHERTY SHE 72.80 4 4
5 Charlotte DYSON / Paul DREDGE SHE 70.13 5 3

JUNIOR SHORT DANCE:

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Olivia SMART / Joseph BUCKLAND NOT 50.43 26.20 24.23 6.10 5.95 6.10 5.95 6.15 0.00 #3
2 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 32.29 15.84 16.45 4.15 3.85 4.15 4.15 4.20 0.00 #5
3 Mina ZDRAVKOVA / Henry AIKEN LVL 30.72 17.00 13.72 3.55 3.25 3.65 3.55 3.20 0.00 #4
4 Megan HANCOCK / Rory ROSS-DOCHERTY SHE 27.15 14.80 13.35 3.50 3.30 3.40 3.45 3.10 1.00 #2
5 Charlotte DYSON / Paul DREDGE SHE 22.76 12.40 12.36 3.25 2.95 3.20 3.00 3.05 2.00 #1

JUNIOR FREE DANCE:

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Olivia SMART / Joseph BUCKLAND NOT 78.28 39.00 39.28 6.30 6.20 6.70 7.10 6.75 0.00 #3
2 Mina ZDRAVKOVA / Henry AIKEN LVL 48.05 26.92 23.13 3.70 3.60 4.15 4.15 3.90 2.00 #4
3 Charlotte DYSON / Paul DREDGE SHE 47.37 26.86 21.51 3.80 3.35 3.70 3.80 3.40 1.00 #1
4 Megan HANCOCK / Rory ROSS-DOCHERTY SHE 45.65 25.62 22.03 3.90 3.40 3.80 3.70 3.70 2.00 #2
5 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 41.19 21.46 22.73 3.95 3.65 3.80 3.85 3.75 3.00 #5

ADVANCED NOVICE FINAL:

FPl. Name Nation Points PK1 PK2 FD
1 Lilah FEAR / Jacob PAYNE SLO 55.88 1 1 1
2 Lizzie KEY / Emile BETTS-DAWSON SHE 39.62 3 2 4
3 Hannah LINDEN / Daniel LINDEN LVL 39.47 4 3 2
4 Sasha FEAR / Jack OSMAN SLO 39.47 2 4 3
5 Leticia MARSH / Elliot CROOK OXF 31.17 5 5 5

BASIC NOVICE FINAL:

FPl. Name Nation Points PK1 PK2 FD
1 Mia Rose JOWITT / Peter BEAUMONT SHE 47.57 1 1 1
2 Ellie O’CONNELL / Joshua TARRY NOT 37.70 4 2 2
3 Clare WHALLEY / Tom WHALLEY SHE 33.82 5 5 3
4 Hana WRIGGLESWORTH / Dominic BARTER SHE 32.83 3 4 4
5 Lucy HANCOCK / Sam LAWRENCE SHE 31.83 2 3 5
6 Emily Lucine PHILLIPS / Jayin PANESAR BRA 17.31 6 6 6