Ljubljana, Slovenia
August 27-30, 2014


PROTOCOLS:  http://www.isuresults.com/results/jgpslo2014/

 

OVERALL:

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Daria MOROZOVA / Mikhail ZHIRNOV
RUS
131.54 1 3
2 Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM
CAN
131.30 2 2
3 Holly MOORE / Daniel KLABER
USA
129.26 3 1
4 Eva KHACHATURIAN / Andrei BAGIN
RUS
114.92 4 6
5 Julia BIECHLER / Damian DODGE
USA
114.32 5 4
6 Sara GHISLANDI / Giona Terzo ORTENZI
ITA
111.56 7 5
7 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
103.18 8 7
8 Katharina MUELLER / Tim DIECK
GER
97.60 6 9
9 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN
CAN
94.82 9 8
10 Christine SMITH / Simon EISENBAUER
AUT
89.28 10 10
11 Xibei LI / Guangyao XIANG
CHN
82.38 11 11
12 Anzhelika JURCHENKO / Vladimir BELIKOV
UKR
73.52 14 12
13 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI
BLR
73.30 12 13
14 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY
GBR
71.38 13 14

 

SHORT DANCE:

Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Daria MOROZOVA / Mikhail ZHIRNOV RUS 49.80 25.12 24.68 6.35 6.10 6.10 6.25 6.05 0.00 #1
2 Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM CAN 49.14 24.06 25.08 6.25 6.05 6.25 6.40 6.40 0.00 #9
3 Holly MOORE / Daniel KLABER USA 46.54 20.02 26.52 6.65 6.30 6.75 6.70 6.75 0.00 #2
4 Eva KHACHATURIAN / Andrei BAGIN RUS 46.38 22.90 23.48 5.75 5.60 5.90 6.15 5.95 0.00 #14
5 Julia BIECHLER / Damian DODGE USA 42.74 20.78 21.96 5.55 5.35 5.45 5.65 5.45 0.00 #11
6 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER 42.04 20.44 21.60 5.25 5.20 5.45 5.50 5.60 0.00 #8
7 Sara GHISLANDI / Giona Terzo ORTENZI ITA 40.92 19.80 21.12 5.30 5.10 5.45 5.45 5.10 0.00 #4
8 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 38.56 18.80 20.76 5.30 5.10 5.05 5.30 5.20 1.00 #6
9 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 34.96 18.12 17.84 4.55 4.30 4.30 4.70 4.45 1.00 #10
10 Christine SMITH / Simon EISENBAUER AUT 34.34 16.30 18.04 4.65 4.30 4.50 4.65 4.45 0.00 #13
11 Xibei LI / Guangyao XIANG CHN 33.68 16.48 17.20 4.60 4.20 4.15 4.40 4.15 0.00 #12
12 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 30.14 15.10 15.04 3.90 3.65 3.85 3.85 3.55 0.00 #3
13 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY GBR 29.42 14.90 15.52 4.00 3.85 3.85 4.10 3.60 1.00 #5
14 Anzhelika JURCHENKO / Vladimir BELIKOV UKR 29.20 13.08 16.12 4.20 3.80 4.10 4.15 3.90 0.00 #7

FREE DANCE:

Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Holly MOORE / Daniel KLABER USA 82.72 41.54 42.18 6.90 6.65 7.10 7.25 7.25 1.00 #10
2 Brianna DELMAESTRO / Timothy LUM CAN 82.16 40.76 41.40 6.80 6.70 6.85 7.15 7.00 0.00 #11
3 Daria MOROZOVA / Mikhail ZHIRNOV RUS 81.74 40.28 41.46 6.85 6.60 7.15 7.00 6.95 0.00 #13
4 Julia BIECHLER / Damian DODGE USA 71.58 36.88 35.70 6.00 5.70 6.05 6.00 6.00 1.00 #12
5 Sara GHISLANDI / Giona Terzo ORTENZI ITA 70.64 35.96 34.68 5.45 5.50 5.90 6.00 6.05 0.00 #7
6 Eva KHACHATURIAN / Andrei BAGIN RUS 68.54 34.68 34.86 5.70 5.55 5.85 6.05 5.90 1.00 #14
7 Angelique ABACHKINA / Louis THAURON FRA 64.62 32.50 33.12 5.55 5.35 5.45 5.70 5.55 1.00 #6
8 Valerie TAILLEFER / Jason CHAN CAN 59.86 29.74 30.12 5.05 4.85 4.90 5.20 5.10 0.00 #8
9 Katharina MUELLER / Tim DIECK GER 55.56 25.40 32.16 5.25 5.25 5.20 5.55 5.55 2.00 #5
10 Christine SMITH / Simon EISENBAUER AUT 54.94 28.28 27.66 4.80 4.20 4.65 4.75 4.65 1.00 #9
11 Xibei LI / Guangyao XIANG CHN 48.70 23.56 25.14 4.50 4.00 4.15 4.35 3.95 0.00 #2
12 Anzhelika JURCHENKO / Vladimir BELIKOV UKR 44.32 22.54 21.78 3.80 3.55 3.65 3.80 3.35 0.00 #1
13 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 43.16 21.00 23.16 3.75 3.90 3.90 3.95 3.80 1.00 #4
14 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY GBR 41.96 18.48 24.48 4.05 3.95 4.10 4.25 4.05 1.00 #3