Minsk, Belarus
October 26-29, 2017

Protocols

 

JUNIOR OVERALL

FPl. Name Club Nation Points SD FD
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO   RUS 143.03 1 1
2 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH   ISR 130.67 2 4
3 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV   RUS 126.81 3 3
4 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV   RUS 126.64 4 2
5 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI   BLR 115.03 5 5
6 Maria IANETTA / Arnaud CAFFA   FRA 103.57 7 6
7 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV   GER 102.88 6 8
8 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV   KAZ 98.15 8 7
9 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH   BLR 82.05 9 9
10 Joy DAVIS / Eron WESTWOOD   GBR 71.49 10 11
11 Gioia PUCCI / Kevin OJALA   EST 70.13 13 10
12 Yana LAPKES / Radion ILUTKO   BLR 62.19 11 12
13 Ksenia ZAYATS / Raman BALANOVICH   BLR 57.68 12 13


SHORT DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 60.20 29.60   30.60 7.58 7.42 7.67 7.75 7.83 0.00 #6
2 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 58.67 30.73   27.94 6.92 6.75 7.00 7.08 7.17 0.00 #5
3 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 52.14 28.00   24.14 6.08 6.00 5.92 6.17 6.00 0.00 #10
4 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 51.01 26.87   25.14 6.17 6.17 6.33 6.33 6.42 1.00 #4
5 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 48.57 24.97   23.60 5.75 5.58 6.00 6.17 6.00 0.00 #7
6 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 45.42 25.10   20.32 5.00 4.75 5.25 5.33 5.08 0.00 #3
7 Maria IANETTA / Arnaud CAFFA FRA 43.11 21.73   22.38 5.58 5.33 5.75 5.50 5.83 1.00 #12
8 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 40.15 19.53   20.62 5.17 4.92 5.25 5.25 5.17 0.00 #8
9 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 34.05 19.97   14.08 3.50 3.17 3.67 3.75 3.50 0.00 #2
10 Joy DAVIS / Eron WESTWOOD GBR 31.56 20.36   14.20 3.75 3.25 3.50 3.75 3.50 3.00 #13
11 Yana LAPKES / Radion ILUTKO BLR 28.79 15.57   13.22 3.42 3.17 3.33 3.42 3.17 0.00 #9
12 Ksenia ZAYATS / Raman BALANOVICH BLR 25.15 12.73   12.42 3.17 2.92 3.17 3.25 3.00 0.00 #11
13 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 25.00 12.40   14.60 3.67 3.42 3.58 3.83 3.75 2.00 #1

 

FREE DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 82.83 35.83   47.00 7.75 7.42 8.00 8.08 7.92 0.00 #13
2 Eva KUTS / Dmitrii MIKHAILOV RUS 75.63 36.03   39.60 6.67 6.42 6.58 6.67 6.67 0.00 #10
3 Angelina LAZAREVA / Maksim PROKOFIEV RUS 74.67 34.97   39.70 6.58 6.42 6.75 6.75 6.58 0.00 #11
4 Shira ICHILOV / Vadim DAVIDOVICH ISR 72.00 30.70   41.30 6.83 6.67 6.92 7.08 6.92 0.00 #12
5 Emilia KALEHANAVA / Uladzislau PALKHOUSKI BLR 66.46 29.46   37.00 6.17 5.75 6.25 6.42 6.25 0.00 #9
6 Maria IANETTA / Arnaud CAFFA FRA 60.46 28.56   32.90 5.33 5.50 5.33 5.75 5.50 1.00 #7
7 Gaukhar NAURYZOVA / Boyisangur DATIEV KAZ 58.00 26.40   31.60 5.25 5.08 5.25 5.50 5.25 0.00 #6
8 Lara LUFT / Asaf KAZIMOV GER 57.46 24.76   32.70 5.50 5.25 5.50 5.58 5.42 0.00 #8
9 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 48.00 25.20   22.80 3.83 3.33 3.83 4.08 3.92 0.00 #5
10 Gioia PUCCI / Kevin OJALA EST 45.13 22.13   23.00 4.00 3.50 3.75 4.08 3.83 0.00 #1
11 Joy DAVIS / Eron WESTWOOD GBR 39.93 18.63   22.30 3.75 3.42 3.75 3.75 3.92 1.00 #4
12 Yana LAPKES / Radion ILUTKO BLR 33.40 15.30   19.10 3.17 2.92 3.25 3.42 3.17 1.00 #3
13 Ksenia ZAYATS / Raman BALANOVICH BLR 32.53 13.93   18.60 3.25 2.83 3.17 3.25 3.00 0.00 #2
Legend

 

ADVANCED NOVICE OVERALL

FPl. Name Nation Points P1 P2 FD
1 Yulia ALIEVA / Mikhail KAIGORODTSEV RUS 82.86 2 1 1
2 Tamara ZHUKOVA / Artur BIKTIMIROV RUS 78.70 4 3 2
3 Anastasia BURKINA / Nikita VITRYANUK RUS 76.88 1 9 3
4 Sofiia KACHUSHKINA / Egor GONCHAROV RUS 74.84 6 2 4
5 Sofya LUKINSKAYA / Valerij ANGELOPOL RUS 70.72 3 5 8
6 Ekaterina TKACHEVA / Daniil GORELKIN RUS 68.74 5 4 9
7 Yelyzaveta KRAPYVNA / Andrii KAPRAN UKR 66.75 12 8 7
8 Alisa ABDULLIN / Maxim NURALIEV RUS 66.46 15 7 5
9 Anfisa KHUBULOVA / Artem ZHULIDOV RUS 65.60 14 12 6
10 Guilia TUBA / Andrea TUBA ITA 64.69 8 14 10
11 Taisiia PETROVA / Vladislav GRISHIN RUS 64.61 9 10 12
12 Tatiana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 64.52 7 13 11
13 Noemi TALI / Stefano FRASCA ITA 57.01 18 17 13
14 Stanislava FREYTAK / Boris FROLOV RUS 56.55 13 6 17
15 Yana BOYDAK / Filipp KOMADEI BLR 55.80 11 15 16
16 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 54.14 17 16 14
17 Emily-Lucine PHILLIPS / Jayin PANESAR GBR 53.84 10 11 18
18 Ksenia SHEMAROVA / Egor SKOBELEV RUS 52.14 16 18 15
19 Daniella MOLCHAN / Andrei PETRUKOVICH BLR 44.98 19 19 19

 

PATTERN DANCE – ROCKER FOXTROT

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Anastasia BURKINA / Nikita VITRYANUK RUS 14.29 15.73   12.84 4.50 4.33 4.75 4.75 0.00 #6
2 Yulia ALIEVA / Mikhail KAIGORODTSEV RUS 13.65 15.10   12.19 4.33 4.25 4.42 4.42 0.00 #11
3 Sofya LUKINSKAYA / Valerij ANGELOPOL RUS 13.33 14.74   11.91 4.25 4.08 4.25 4.42 0.00 #14
4 Tamara ZHUKOVA / Artur BIKTIMIROV RUS 13.06 13.16   12.96 4.58 4.42 4.75 4.75 0.00 #10
5 Ekaterina TKACHEVA / Daniil GORELKIN RUS 11.99 12.36   11.62 4.08 4.17 4.08 4.25 0.00 #1
6 Sofiia KACHUSHKINA / Egor GONCHAROV RUS 11.37 11.00   11.73 4.00 4.17 4.25 4.33 0.00 #9
7 Tatiana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 10.70 11.00   10.40 3.58 3.75 3.75 3.75 0.00 #13
8 Guilia TUBA / Andrea TUBA ITA 10.67 10.76   10.57 3.58 3.75 3.75 4.00 0.00 #19
9 Taisiia PETROVA / Vladislav GRISHIN RUS 10.36 10.04   10.68 3.75 3.75 3.83 3.92 0.00 #5
10 Emily-Lucine PHILLIPS / Jayin PANESAR GBR 10.14 9.24   11.03 4.00 3.75 4.00 4.00 0.00 #3
11 Yana BOYDAK / Filipp KOMADEI BLR 10.04 9.80   10.28 3.58 3.67 3.67 3.75 0.00 #12
12 Yelyzaveta KRAPYVNA / Andrii KAPRAN UKR 9.85 8.90   10.79 3.83 3.50 3.92 4.17 0.00 #15
13 Stanislava FREYTAK / Boris FROLOV RUS 9.54 8.80   10.27 3.50 3.50 3.67 4.00 0.00 #16
14 Anfisa KHUBULOVA / Artem ZHULIDOV RUS 9.05 7.93   10.16 3.50 3.67 3.67 3.67 0.00 #18
15 Alisa ABDULLIN / Maxim NURALIEV RUS 8.49 6.94   10.03 3.42 3.50 3.58 3.83 0.00 #7
16 Ksenia SHEMAROVA / Egor SKOBELEV RUS 8.43 7.70   9.16 3.08 3.33 3.25 3.42 0.00 #4
17 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 7.99 6.17   9.80 3.50 3.50 3.42 3.58 0.00 #17
18 Noemi TALI / Stefano FRASCA ITA 7.59 6.30   8.87 3.08 3.17 3.08 3.33 0.00 #8
19 Daniella MOLCHAN / Andrei PETRUKOVICH BLR 7.23 6.17   8.29 3.08 2.50 3.08 3.17 0.00 #2


PATTERN DANCE – STARLIGHT WALTZ

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Yulia ALIEVA / Mikhail KAIGORODTSEV RUS 14.86 17.40   12.31 4.33 4.25 4.33 4.67 0.00 #2
2 Sofiia KACHUSHKINA / Egor GONCHAROV RUS 13.61 14.96   12.26 4.25 4.25 4.50 4.50 0.00 #19
3 Tamara ZHUKOVA / Artur BIKTIMIROV RUS 12.98 14.23   11.73 4.25 3.92 4.25 4.33 0.00 #1
4 Ekaterina TKACHEVA / Daniil GORELKIN RUS 12.60 13.93   11.26 4.00 3.92 4.17 4.00 0.00 #11
5 Sofya LUKINSKAYA / Valerij ANGELOPOL RUS 12.46 12.83   12.08 4.17 4.17 4.58 4.33 0.00 #5
6 Stanislava FREYTAK / Boris FROLOV RUS 12.08 13.70   10.45 3.58 3.75 3.83 3.75 0.00 #7
7 Alisa ABDULLIN / Maxim NURALIEV RUS 11.61 12.60   10.62 3.75 3.58 3.83 4.00 0.00 #17
8 Yelyzaveta KRAPYVNA / Andrii KAPRAN UKR 11.52 12.17   10.86 3.67 3.75 4.00 4.08 0.00 #6
9 Anastasia BURKINA / Nikita VITRYANUK RUS 11.51 11.64   11.37 3.92 3.83 4.08 4.42 0.00 #16
10 Taisiia PETROVA / Vladislav GRISHIN RUS 11.48 11.34   11.61 4.00 4.00 4.25 4.33 0.00 #15
11 Emily-Lucine PHILLIPS / Jayin PANESAR GBR 11.19 12.03   10.34 3.75 3.50 3.75 3.75 0.00 #13
12 Anfisa KHUBULOVA / Artem ZHULIDOV RUS 10.72 11.04   10.39 3.75 3.67 3.58 3.83 0.00 #9
13 Tatiana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 10.40 10.30   10.50 3.58 3.75 3.83 3.83 0.00 #4
14 Guilia TUBA / Andrea TUBA ITA 9.91 9.83   9.98 3.50 3.42 3.67 3.67 0.00 #10
15 Yana BOYDAK / Filipp KOMADEI BLR 9.77 9.67   9.86 3.50 3.42 3.67 3.50 0.00 #3
16 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 8.97 8.77   9.17 3.17 3.25 3.25 3.42 0.00 #8
17 Noemi TALI / Stefano FRASCA ITA 7.84 6.86   8.82 3.08 3.08 3.17 3.25 0.00 #18
18 Ksenia SHEMAROVA / Egor SKOBELEV RUS 7.17 6.40   7.93 2.83 2.42 3.00 3.08 0.00 #14
19 Daniella MOLCHAN / Andrei PETRUKOVICH BLR 6.89 5.60   8.17 2.83 2.75 3.08 3.00 0.00 #12

 

FREE DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Yulia ALIEVA / Mikhail KAIGORODTSEV RUS 54.35 28.26   26.09 5.42 4.92 5.33 5.17 5.25 0.00 #19
2 Tamara ZHUKOVA / Artur BIKTIMIROV RUS 52.66 26.66   26.00 5.25 5.00 5.25 5.25 5.25 0.00 #18
3 Anastasia BURKINA / Nikita VITRYANUK RUS 51.08 26.33   24.75 5.00 4.67 5.08 5.08 4.92 0.00 #17
4 Sofiia KACHUSHKINA / Egor GONCHAROV RUS 49.86 24.93   24.93 4.75 4.67 4.92 5.17 5.42 0.00 #15
5 Alisa ABDULLIN / Maxim NURALIEV RUS 46.36 23.70   22.66 4.33 4.08 4.50 4.75 5.00 0.00 #7
6 Anfisa KHUBULOVA / Artem ZHULIDOV RUS 45.83 26.07   20.76 4.00 4.17 4.17 4.25 4.17 1.00 #5
7 Yelyzaveta KRAPYVNA / Andrii KAPRAN UKR 45.38 22.30   23.08 4.58 4.33 4.67 4.67 4.83 0.00 #11
8 Sofya LUKINSKAYA / Valerij ANGELOPOL RUS 44.93 21.77   24.16 4.58 4.75 4.67 5.08 5.08 1.00 #16
9 Ekaterina TKACHEVA / Daniil GORELKIN RUS 44.15 21.40   22.75 4.58 4.42 4.50 4.67 4.58 0.00 #14
10 Guilia TUBA / Andrea TUBA ITA 44.11 23.03   21.08 4.08 4.00 4.50 4.25 4.25 0.00 #8
11 Tatiana BUNINA / Ivan KUZNETSOV EST 43.42 21.17   22.25 4.25 4.25 4.58 4.50 4.67 0.00 #9
12 Taisiia PETROVA / Vladislav GRISHIN RUS 42.77 20.43   23.34 4.50 4.42 4.75 4.92 4.75 1.00 #13
13 Noemi TALI / Stefano FRASCA ITA 41.58 22.83   18.75 3.75 3.50 3.83 3.75 3.92 0.00 #2
14 Giorgia GALIMBERTI / Matteo Libasse MANDELLI ITA 37.18 19.77   18.41 3.58 3.50 3.75 3.75 3.83 1.00 #4
15 Ksenia SHEMAROVA / Egor SKOBELEV RUS 36.54 17.70   18.84 3.67 3.58 3.75 3.92 3.92 0.00 #3
16 Yana BOYDAK / Filipp KOMADEI BLR 35.99 17.50   18.49 3.75 3.58 3.75 3.83 3.58 0.00 #6
17 Stanislava FREYTAK / Boris FROLOV RUS 34.93 17.77   18.66 3.58 3.75 3.67 3.83 3.83 1.50 #12
18 Emily-Lucine PHILLIPS / Jayin PANESAR GBR 32.51 14.43   18.58 3.75 3.58 3.75 3.75 3.75 0.50 #10
19 Daniella MOLCHAN / Andrei PETRUKOVICH BLR 30.86 15.87   14.99 3.08 2.92 3.08 3.08 2.83 0.00 #1