Tallinn, Estonia
December 16-17, 2017

 

JUNIOR FINAL RESULT

FPl. Name Club Nation Points SD FD
1 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV Jääki EST 121.08 1 1


JUNIOR SHORT DANCE

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV Jääki EST 52.21 28.33   23.88 5.92 5.75 6.17 6.00 6.00 0.00 #1


JUNIOR FREE DANCE

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV Jääki EST 68.87 31.37   37.50 6.17 6.08 6.33 6.33 6.33 0.00 #1


ADVANCED NOVICE FINAL RESULT

FPl. Name Club Nation Points PDK P2 FD
1 Darja NETJAGA / Marko Evgeny GAIDAJENKO Skyda EST 76.95 1 1 1
2 Maria Kiara JOHANSON / Hans Kristjan ALLABERT Tartu EST 50.05 2 2 2
3 Inga NESTEROVA / Artjom NIKOKOšEV Jääki EST 35.51 4 4 3
4 Liisel BRAUN / Daniel SCHERBAKOV Jääki EST 32.83 3 3 4


ADVANCED NOVICE PATTERN DANCE 1 – ROCKER FOXTROT

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Darja NETJAGA / Marko Evgeny GAIDAJENKO Skyda EST 12.59 11.53   13.65 4.83 4.67 5.08 4.92 0.00 #1
2 Maria Kiara JOHANSON / Hans Kristjan ALLABERT Tartu EST 5.92 5.00   6.83 2.58 2.00 2.67 2.50 0.00 #2
3 Liisel BRAUN / Daniel SCHERBAKOV Jääki EST 5.52 4.80   6.24 2.50 1.67 2.42 2.33 0.00 #3
4 Inga NESTEROVA / Artjom NIKOKOšEV Jääki EST 5.37 4.60   6.13 2.25 2.00 2.33 2.17 0.00 #4


ADVANCED NOVICE PATTERN DANCE 2 – STARLIGHT WALTZ

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Darja NETJAGA / Marko Evgeny GAIDAJENKO Skyda EST 12.76 12.37   13.14 4.67 4.58 4.75 4.75 0.00 #3
2 Maria Kiara JOHANSON / Hans Kristjan ALLABERT Tartu EST 6.90 5.97   7.82 2.75 2.58 3.00 2.83 0.00 #4
3 Liisel BRAUN / Daniel SCHERBAKOV Jääki EST 5.11 4.20   6.02 2.25 1.92 2.25 2.17 0.00 #1
4 Inga NESTEROVA / Artjom NIKOKOšEV Jääki EST 4.76 3.80   5.72 2.08 2.00 2.08 2.00 0.00 #2


ADVANCED NOVICE FREE DANCE

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Darja NETJAGA / Marko Evgeny GAIDAJENKO Skyda EST 51.60 26.93   24.67 4.83 4.67 5.17 5.00 5.00 0.00 #4
2 Maria Kiara JOHANSON / Hans Kristjan ALLABERT Tartu EST 37.23 21.99   15.24 2.92 2.83 3.33 3.08 3.08 0.00 #3
3 Inga NESTEROVA / Artjom NIKOKOšEV Jääki EST 25.38 14.46   10.92 2.17 1.92 2.33 2.25 2.25 0.00 #1
4 Liisel BRAUN / Daniel SCHERBAKOV Jääki EST 22.20 11.03   11.17 2.25 2.00 2.42 2.33 2.17 0.00 #2


BASIC NOVICE FINAL RESULT

FPl. Name Club Nation Points PD P2 FD
1 Maria ZAJETZ / Maksim SEMJONOV Jääki EST 47.10 1 1 2
2 Grete KANN / Matvei BALÕTSEV Tartu EST 44.50 2 2 1
3 Aleksandra SHMUKEROVA / Aleksandr JURSIS Jääki EST 27.63 3 3 3

 

BASIC NOVICE PATTERN DANCE 1 – FOURTEENSTEP

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Maria ZAJETZ / Maksim SEMJONOV Jääki EST 11.38 14.54   8.22 3.00 2.83 3.00 2.92 0.00 #1
2 Grete KANN / Matvei BALÕTSEV Tartu EST 10.20 13.50   6.89 2.42 2.25 2.67 2.50 0.00 #3
3 Aleksandra SHMUKEROVA / Aleksandr JURSIS Jääki EST 7.11 9.60   4.62 1.67 1.50 1.75 1.67 0.00 #2


BASIC NOVICE PATTERN DANCE 2 – EUROPEAN WALTZ

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Maria ZAJETZ / Maksim SEMJONOV Jääki EST 11.72 15.60   7.83 2.75 2.75 2.92 2.75 0.00 #3
2 Grete KANN / Matvei BALÕTSEV Tartu EST 10.02 13.20   6.83 2.42 2.25 2.58 2.50 0.00 #2
3 Aleksandra SHMUKEROVA / Aleksandr JURSIS Jääki EST 6.48 8.87   4.09 1.50 1.25 1.50 1.58 0.00 #1


BASIC NOVICE FREE DANCE

Pl. Name Club Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Grete KANN / Matvei BALÕTSEV Tartu EST 24.28 11.54   12.74 2.42 2.33 2.83 2.58 2.58 0.00 #2
2 Maria ZAJETZ / Maksim SEMJONOV Jääki EST 24.00 10.50   13.50 2.67 2.58 2.92 2.75 2.58 0.00 #3
3 Aleksandra SHMUKEROVA / Aleksandr JURSIS Jääki EST 14.04 6.70   7.84 1.58 1.42 1.67 1.67 1.50 0.50 #1