Ljubljana, Slovenia
October 3-6, 2018

Results

FPl. Name Nation Points RD FD
1 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK
USA
165.63 1 1
2 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO
RUS
161.67 2 2
3 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV
RUS
151.69 3 3
4 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV
UKR
141.77 4 4
5 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE
CAN
141.60 5 5
6 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV
USA
131.50 7 6
7 Alicia FABBRI / Paul AYER
CAN
131.41 6 8
8 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN
ITA
129.82 8 7
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER
GER
122.72 10 9
10 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ
GBR
119.78 9 11
11 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO
EST
108.60 11 13
12 Villö MARTON / Danyil SEMKO
HUN
106.28 15 10
13 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY
ISR
103.72 12 12
14 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV
AUT
94.91 13 14
15 Sophia SIMITSAKOS / Jeffrey WONG
GRE
85.62 14 15

 

Rhythm Dance

  Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 65.41 35.21   30.20 7.46 7.32 7.71 7.54 7.71 0.00 #15
2 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 63.79 33.04   30.75 7.61 7.54 7.79 7.71 7.79 0.00 #8
3 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 59.78 31.06   28.72 7.11 7.04 7.18 7.29 7.29 0.00 #7
4 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 57.11 29.97   27.14 6.79 6.64 6.79 6.93 6.79 0.00 #3
5 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 57.08 30.57   26.51 6.61 6.43 6.71 6.75 6.64 0.00 #11
6 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 53.20 27.06   26.14 6.57 6.43 6.46 6.68 6.54 0.00 #10
7 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV USA 52.78 29.07   23.71 6.00 5.71 5.96 5.96 6.00 0.00 #14
8 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 51.48 27.60   23.88 5.93 5.75 5.96 6.07 6.14 0.00 #6
9 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ GBR 50.88 28.28   22.60 5.82 5.54 5.64 5.68 5.57 0.00 #4
10 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 47.95 26.55   21.40 5.43 5.21 5.36 5.32 5.43 0.00 #2
11 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 47.73 25.90   21.83 5.32 5.21 5.50 5.68 5.57 0.00 #5
12 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 41.06 22.42   18.64 4.75 4.54 4.61 4.79 4.61 0.00 #9
13 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 38.89 21.80   17.09 4.25 4.04 4.25 4.54 4.29 0.00 #13
14 Sophia SIMITSAKOS / Jeffrey WONG GRE 35.59 19.88   15.71 3.96 3.79 3.96 4.00 3.93 0.00 #12
15 Villö MARTON / Danyil SEMKO HUN 32.35 16.98   18.37 4.64 4.64 4.25 4.86 4.57 3.00 #1

 

Free Dance

  Pl.   Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Ded.
StN.
1 Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK USA 100.22 53.53   46.69 7.61 7.43 8.00 7.93 7.93 0.00 #15
2 Sofia SHEVCHENKO / Igor EREMENKO RUS 97.88 52.05   46.83 7.71 7.57 7.86 7.96 7.93 1.00 #14
3 Polina IVANENKO / Daniil KARPOV RUS 91.91 47.85   44.06 7.32 7.11 7.29 7.46 7.54 0.00 #13
4 Darya POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 84.66 42.96   41.70 6.86 6.79 6.96 7.14 7.00 0.00 #12
5 Ellie FISHER / Simon-Pierre MALETTE-PAQUETTE CAN 84.52 44.37   40.15 6.71 6.46 6.75 6.79 6.75 0.00 #11
6 Alina EFIMOVA / Alexander PETROV USA 78.72 42.53   36.19 5.96 5.82 6.21 6.07 6.11 0.00 #8
7 Francesca RIGHI / Aleksei DUBROVIN ITA 78.34 41.09   37.25 6.14 6.00 6.25 6.36 6.29 0.00 #10
8 Alicia FABBRI / Paul AYER CAN 78.21 40.03   39.18 6.39 6.43 6.46 6.68 6.68 1.00 #9
9 Charise MATTHAEI / Maximilian PFISTERER GER 74.77 39.97   34.80 5.71 5.57 5.93 5.86 5.93 0.00 #7
10 Villö MARTON / Danyil SEMKO HUN 73.93 38.65   35.28 5.79 5.54 5.96 6.04 6.07 0.00 #5
11 Emily ROSE BROWN / James HERNANDEZ GBR 68.90 36.05   33.85 5.71 5.36 5.68 5.71 5.75 1.00 #6
12 Mariia NOSOVITSKAYA / Mikhail NOSOVITSKIY ISR 62.66 35.70   27.96 4.75 4.43 4.64 4.79 4.68 1.00 #1
13 Darja NETJAGA / Marko Jevgeni GAIDAJENKO EST 60.87 28.60   34.27 5.61 5.29 5.79 5.93 5.93 2.00 #2
14 Marina PHILIPPOVA / Vadym KRAVTSOV AUT 56.02 30.70   25.32 4.18 3.96 4.21 4.46 4.29 0.00 #4
15 Sophia SIMITSAKOS / Jeffrey WONG GRE 50.03 27.47   22.56 3.86 3.68 3.68 3.93 3.64 0.00 #3