Sheffield, United Kingdom

November 28th- December 1st, 2019

Protocols: http://www.iceresultsuk.org.uk/BritishChampionship/2019/Finale/index.htm

Full Results

Advanced Novice

FPl. Name Club Points P1 P2 FD
1 Katarina FAIRBRIDGE / Alexander FAIRBRIDGE BRA 75.1 2 1 1
Bracknell / Bracknell
2 Olivia JENKINSON / Stanley EVANS SHE 73.06 1 2 2
Ice Sheffield / Ice Sheffield
3 Sophia BUSHELL / Curtis BUSHELL ROM/AXP 62 3 3 3
Romford / Alexandra Palace

Pattern Dance 1

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TI PF IN Deduction StN.
= + +
1 Olivia JENKINSON / Stanley EVANS SHE 21.64 12.89   8.75 3.17 2.67 3.33 3.33 0 #1
Ice Sheffield / Ice Sheffield
2 Katarina FAIRBRIDGE / Alexander FAIRBRIDGE BRA 19.37 11.67   8.7 3.25 3.17 3 3 1 #2
Bracknell / Bracknell
3 Sophia BUSHELL / Curtis BUSHELL ROM/AXP 16.33 9.09   7.24 2.67 2.58 2.58 2.5 0 #3
Romford / Alexandra Palace

Pattern Dance 2

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TI PF IN Deduction StN.
= + +
1 Katarina FAIRBRIDGE / Alexander FAIRBRIDGE BRA 18.73 10.14   8.59 3.25 2.67 3.25 3.08 0 #1
Bracknell / Bracknell
2 Olivia JENKINSON / Stanley EVANS SHE 18.03 9.27   8.76 3.17 3.08 3.17 3.08 0 #3
Ice Sheffield / Ice Sheffield
3 Sophia BUSHELL / Curtis BUSHELL ROM/AXP 14.1 7.34   6.76 2.42 2.5 2.42 2.33 0 #2
Romford / Alexandra Palace

Free Dance

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TR PE IN Deduction StN.
= + +
1 Katarina FAIRBRIDGE / Alexander FAIRBRIDGE BRA 37 21.5   15.5 3.67 3.58 4.17 4.08 0 #3
Bracknell / Bracknell
2 Olivia JENKINSON / Stanley EVANS SHE 33.39 20.65   13.74 3.33 3.08 3.58 3.75 1 #2
Ice Sheffield / Ice Sheffield
3 Sophia BUSHELL / Curtis BUSHELL ROM/AXP 31.57 19.41   12.16 2.83 2.75 3.33 3.25 0 #1
Romford / Alexandra Palace

Junior 

FPl. Name Club Points RD FD
1 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GUI 153.9 1 1
Guildford / Guildford
2 Sasha FEAR / George WADDELL AXP 149.7 2 2
Alexandra Palace / Alexandra Palace
3 Lucy HANCOCK / Billy WILSON FRENCH SHE 117.9 3 4
Ice Sheffield / Ice Sheffield
4 Erin GILLES / Joshua TARRY BIS 112.4 4 3
British Ice Skating / British Ice Skating
5 Phebe BEKKER / Theodore ALEXANDER LVL 93.41 7 5
Lee Valley / Lee Valley
6 Brienne REHER / Christopher BLAND GUI 89.73 5 6
Guildford / Guildford
7 Natalie NICOLL / Peter NICOLL STR 86.41 6 7
Streatham / Streatham
8 Vasilisa AHRAMENKA / Alessio SURENKOV-GULTCHEV GUI/BAS 81.89 8 8
Guildford / Basingstoke

Rhythm Dance

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GUI 60.78 34.04   27.74 6.75 6.58 7.17 7 7.17 1 #4
Guildford / Guildford
2 Sasha FEAR / George WADDELL AXP 57.29 29.95   27.34 6.67 6.58 7 6.92 7 0 #3
Alexandra Palace / Alexandra Palace
3 Lucy HANCOCK / Billy WILSON FRENCH SHE 48.67 26.65   22.02 5.42 5.17 5.58 5.67 5.67 0 #6
Ice Sheffield / Ice Sheffield
4 Erin GILLES / Joshua TARRY BIS 42.69 21.69   21 5.17 5 5.25 5.5 5.33 0 #7
British Ice Skating / British Ice Skating
5 Brienne REHER / Christopher BLAND GUI 33.3 19.16   14.14 3.58 3.25 3.67 3.67 3.5 0 #2
Guildford / Guildford
6 Natalie NICOLL / Peter NICOLL STR 30.94 16.94   14 3.5 3.33 3.42 3.75 3.5 0 #5
Streatham / Streatham
7 Phebe BEKKER / Theodore ALEXANDER LVL 30.86 16.74   16.12 4.08 3.83 3.92 4.33 4 2 #8
Lee Valley / Lee Valley
8 Vasilisa AHRAMENKA / Alessio SURENKOV-GULTCHEV GUI/BAS 29.98 17.58   12.4 3.17 2.83 3.33 3.25 2.92 0 #1
Guildford / Basingstoke

Free Dance

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ GUI 93.16 49.66   43.5 7.08 6.83 7.67 7.25 7.42 0 #8
Guildford / Guildford
2 Sasha FEAR / George WADDELL AXP 92.38 49.98   42.4 6.92 6.75 7.33 7.17 7.17 0 #6
Alexandra Palace / Alexandra Palace
3 Erin GILLES / Joshua TARRY BIS 69.66 36.76   32.9 5.33 5.08 5.75 5.67 5.58 0 #5
British Ice Skating / British Ice Skating
4 Lucy HANCOCK / Billy WILSON FRENCH SHE 69.22 36.02   33.2 5.33 5.17 5.58 5.83 5.75 0 #7
Ice Sheffield / Ice Sheffield
5 Phebe BEKKER / Theodore ALEXANDER LVL 62.55 36.85   26.7 4.33 4.17 4.58 4.58 4.58 1 #2
Lee Valley / Lee Valley
6 Brienne REHER / Christopher BLAND GUI 56.43 32.23   24.2 3.92 3.83 4 4.25 4.17 0 #3
Guildford / Guildford
7 Natalie NICOLL / Peter NICOLL STR 55.47 33.27   22.2 3.58 3.5 3.92 3.83 3.67 0 #4
Streatham / Streatham
8 Vasilisa AHRAMENKA / Alessio SURENKOV-GULTCHEV GUI/BAS 51.91 31.71   21.2 3.67 3.42 3.67 3.5 3.42 1 #1
Guildford / Basingstoke

Senior

FPl. Name Club Points RD FD
1 Lilah FEAR / Lewis GIBSON AXP 195.7 1 1
Alexandra Palace / Alexandra Palace
2 Jessica MARJOT / Jan NORDMAN STR 122.3 3 2
Streatham / Streatham
3 Rebecca CLARKE / Frank ROSELLI STR 117.8 2 3
Streatham / Streatham
4 Jodie RUSSELL / Aaron FREEMAN LVL 79.06 4 4
Lee Valley / Lee Valley

Rhythm Dance

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Lilah FEAR / Lewis GIBSON AXP 70.37 36.89   34.48 8.5 8.5 8.67 8.67 8.75 1 #4
Alexandra Palace / Alexandra Palace
2 Rebecca CLARKE / Frank ROSELLI STR 47.29 26.95   20.34 5 4.75 5.25 5.25 5.17 0 #2
Streatham / Streatham
3 Jessica MARJOT / Jan NORDMAN STR 45.63 26.31   19.32 4.75 4.58 5.08 5.08 4.67 0 #1
Streatham / Streatham
4 Jodie RUSSELL / Aaron FREEMAN LVL 33.44 17.52   15.92 4.08 3.75 4.08 4.17 3.83 0 #3
Lee Valley / Lee Valley

Free Dance

Pl. Name Club TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Lilah FEAR / Lewis GIBSON AXP 125.3 71.53   53.8 8.75 8.67 9.08 9.17 9.17 0 #3
Alexandra Palace / Alexandra Palace
2 Jessica MARJOT / Jan NORDMAN STR 76.7 46.6   30.1 4.92 4.67 5.33 5.08 5.08 0 #2
Streatham / Streatham
3 Rebecca CLARKE / Frank ROSELLI STR 70.52 39.62   30.9 5 4.92 5.33 5.25 5.25 0 #4
Streatham / Streatham
4 Jodie RUSSELL / Aaron FREEMAN LVL 45.62 27.42   21.2 3.58 3.42 3.67 3.58 3.42 3 #1
Lee Valley / Lee Valley