Minsk, Belarus

December 11th-13th, 2020

Details: http://www.figure.skating.by/competition/Winter_Star_2020/

Final Results

Junior

Results

FPl. Name Club Nation Points RD FD
1 Elizaveta SHICHINA / Gordey KHUBULOV RUS 164.85 1 1
2 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 139.77 4 2
3 Lika BONDAR / Artem KOVAL UKR 134.88 2 3
4 Snezhana BARMOTSINA / Svyatoslav VERSTAKOV BLR 132.78 3 5
5 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 132.22 5 4
6 Natallia PAZHIVILKA / Iliya DRANTUSAU BLR 117.34 6 6
7 Carolina PARSHINA / Akim STEPANENKO RUS 105.7 7 7
8 Daniela MOLCHAN / Artem ZAHARIN BLR 95.09 8 8

Rhythm Dance

Pl. Name Club Nation TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Elizaveta SHICHINA / Gordey KHUBULOV RUS 65.97 36.69   29.28 7.33 7.17 7.42 7.42 7.25 0 #2
2 Lika BONDAR / Artem KOVAL UKR 55.44 31.18   24.26 6 5.83 6.17 6.25 6.08 0 #8
3 Snezhana BARMOTSINA / Svyatoslav VERSTAKOV BLR 55.29 31.47   23.82 5.92 5.75 6 6.17 5.92 0 #7
4 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 55.16 29.3   26.86 6.58 6.75 6.58 6.92 6.75 1 #5
5 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 53.61 29.35   24.26 6.08 5.83 6.25 6.25 5.92 0 #1
6 Natallia PAZHIVILKA / Iliya DRANTUSAU BLR 49.24 27.9   22.34 5.58 5.42 5.75 5.75 5.42 1 #6
7 Carolina PARSHINA / Akim STEPANENKO RUS 43.03 22.67   20.36 5.17 4.92 5.17 5.25 4.92 0 #4
8 Daniela MOLCHAN / Artem ZAHARIN BLR 38.09 19.75   19.34 5 4.67 4.75 5.08 4.67 1 #3

Free Dance

Pl. Name Club Nation TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Elizaveta SHICHINA / Gordey KHUBULOV RUS 98.88 53.68   45.2 7.33 7.25 7.58 7.75 7.75 0 #8
2 Mariia PINCHUK / Mykyta POGORIELOV UKR 84.61 44.21   40.4 6.58 6.67 6.75 6.92 6.75 0 #5
3 Lika BONDAR / Artem KOVAL UKR 79.44 41.94   37.5 6.25 6 6.25 6.42 6.33 0 #7
4 Ekaterina KUZNETSOVA / Oleksandr KOLOSOVSKYI AZE 78.61 43.91   34.7 5.75 5.5 5.92 5.92 5.83 0 #4
5 Snezhana BARMOTSINA / Svyatoslav VERSTAKOV BLR 77.49 40.19   37.3 6.17 6 6.25 6.33 6.33 0 #6
6 Natallia PAZHIVILKA / Iliya DRANTUSAU BLR 68.1 37.6   31.5 5.25 5.08 5.33 5.25 5.33 1 #3
7 Carolina PARSHINA / Akim STEPANENKO RUS 62.67 34.67   28 4.67 4.5 4.5 4.92 4.75 0 #2
8 Daniela MOLCHAN / Artem ZAHARIN BLR 57 29.8   27.2 4.58 4.33 4.5 4.75 4.5 0 #1

Senior

Results

FPl. Name Club Nation Points RD FD
1 Daria POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 174.03 1 1
2 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET FRA 172.02 2 2
3 Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK BLR 167.56 3 3
4 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU 152.68 4 4
5 Yuliia ZHATA / Berk AKALIN TUR 142.15 5 5
6 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 138.04 6 6
7 Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN NED 136.14 7 7

Rhythm Dance

Pl. Name Club Nation TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Daria POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 70.96 41.1   29.86 7.58 7.25 7.58 7.42 7.5 0 #2
2 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET FRA 69.69 40.09   29.6 7.25 7.25 7.42 7.58 7.5 0 #4
3 Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK BLR 68.68 40.02   28.66 7.17 6.83 7.33 7.33 7.17 0 #1
4 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU 64.04 38.04   26 6.58 6.17 6.5 6.75 6.5 0 #6
5 Yuliia ZHATA / Berk AKALIN TUR 62.02 37.28   24.74 6.17 6.17 6.33 6.25 6 0 #3
6 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 58.62 34.54   24.08 6 5.83 6.17 6.17 5.92 0 #7
7 Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN NED 57.5 34.28   23.22 5.92 5.58 5.92 5.92 5.67 0 #5

Free Dance

Pl. Name Club Nation TSS TES   PCS SS TR PE CO IN Deduction StN.
= + +
1 Daria POPOVA / Volodymyr BYELIKOV UKR 103.07 57.87   45.2 7.67 7.25 7.75 7.5 7.5 0 #7
2 Julia WAGRET / Pierre SOUQUET FRA 102.33 58.73   43.6 7.08 7.08 7.33 7.33 7.5 0 #6
3 Viktoria SEMENJUK / Ilya YUKHIMUK BLR 98.88 55.48   43.4 7.25 7 7.33 7.33 7.25 0 #5
4 Paulina RAMANAUSKAITE / Deividas KIZALA LTU 88.64 50.64   38 6.33 6 6.42 6.58 6.33 0 #4
5 Yuliia ZHATA / Berk AKALIN TUR 80.13 45.83   34.3 5.83 5.67 5.75 5.67 5.67 0 #3
6 Karina SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 79.42 45.32   34.1 5.67 5.5 5.83 5.75 5.67 0 #2
7 Chelsea VERHAEGH / Sherim VAN GEFFEN NED 78.64 46.94   32.7 5.5 5.42 5.5 5.5 5.33 1 #1