2011 CHESAPEAKE OPEN – LAUREL, MD
June 23-25, 2011

Official Event Website:  http://www.baltimorefigureskatingclub.com/chessie.asp

IJS Protocols:  http://www.baltimorefigureskatingclub.com/2011results.asp

Junior Short Dance:

PL NAME FINAL
1 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter 46.06
2 Amanda Bertsch / Sam Kaplun 45.30
3 Eliana Pogrebinsky / Ross Gudis 41.92
4 Danvi Pham / Vu Pham 41.79
5 Cassandra Jeandell / Damian Dodge 36.69
Withdrawn: Rachel Parsons / Michael Parsons

 

Junior Free Dance:

 

PL NAME FINAL – TSS TES PCS
1 Eliana Pogrebinsky / Ross Gudis 65.24 34.00 31.24
2 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter 63.43 31.52 31.91
3 Danvi Pham / Vu Pham 60.41 32.60 27.81
4 Amanda Bertsch / Sam Kaplun 54.66 25.90 29.76
5 Sarah Coward / Avidan Brown 52.88 25.34 27.54
6 Cassandra Jeandell / Damian Dodge 45.91 24.40 22.51
7 Ramona Wright / Nicholas Taylor 42.18 20.30 21.88

 

 

Novice Pattern Dances:

PL NAME PD 1
ARGENTINE
TANGO
PD 2
KILIAN 
FINAL
1 Holly Moore / Daniel Klaber 23.38 24.87 48.15
2 Morgan Grant / Luke Skala 22.74 22.25 44.99
3 Whitney Miller / Kyle MacMillan 21.45 23.29 44.74
4 Hannah Rosinski / Jacob Jaffe 21.03 18.27 39.30
5 Stacey Sidden / Jared Weiss 14.54 19.90 34.44
6 Alia Helsing / Alasdair Spitzer 15.38 15.81 31.19
7 Lauren Leonesio / Dustin Perini 15.04 14.53 29.57

 

Novice Free Dance:

 

PL NAME FINAL
1 Holly Moore / Daniel Klaber 57.19
2 Morgan Grant / Luke Skala 49.80
3 Whitney Miller / Kyle MacMillan 46.91
4 Stacey Sidden / Jared Weiss 45.97
5 Lauren Leonesio / Dustin Perini 41.34
6 Hannah Rosinski / Jacob Jaffe 39.50
7 Alia Helsing / Alasdair Spitzer 32.61

 

Intermediate Pattern Dances:

PL NAME PD 1 TANGO PD 2
FOXTROT
FINAL
1 Gigi Becker / Luca Becker 22.09 22.65 44.74
2 Julia Biechler / Alexander Petrov 20.10 21.56 41.66
3 Sammi Wren / Alexey Shchepetov 20.17 19.72 39.89
4 Kimberly Berkovich / Micah Jaffe 20.66 17.76 38.32
5 Emily Wein / Bradley Lawrence 19.45 18.64 38.09
6 Katherine Gourianova / Caleb Wein 19.36 18.43 37.79
7 Gwen Sletten / Elliot Verburg 17.60 17.39 34.99

 

Intermediate Free Dance:

PL NAME FINAL
1 Julia Biechler / Alexander Petrov 46.78
2 Sammi Wren / Alexey Shchepetov 43.05
3 Gigi Becker / Luca Becker 40.90
4 Kimberly Berkovich / Micah Jaffe 36.17
5 Katherine Gourianova / Caleb Wein 36.07
6 Emily Wein / Bradley Lawrence 29.33

Juvenile Pattern Dances:

PL NAME PD 1 PD 2 FINAL
1 Eliana Gropman / Ian Somerville 17.72 17.55 35.27
2 Mckenzie Schurman / Chandler Schaak 15.86 14.29 30.15
3 Morgan Tromp / Zachary Milestone 14.12 14.67 28.79
4 Cassidy Klopstock / Logan Leonesio 13.30 12.34 25.64
5 Caroline Green / Gordon Green 9.62 15.22 24.84
6 Baptiste Andrieu / Mathilde Andrieu 13.57 11.02 24.59
7 Caroline Leadmon / Jacob Schedl 9.36 10.07 19.43

 

Juvenile Free Dance:

PL NAME FINAL
1 Gwen Sletten / Elliot Verburg 31.66
2 Mckenzie Schurman / Chandler Schaak 31.52
3 Eliana Gropman / Ian Somerville 28.12
4 Cassidy Klopstock / Logan Leonesio 28.00
5 Morgan Tromp / Zachary Milestone 26.69
6 Rebecca Lustig / Brenden Newberry 26.34
7 Caroline Green / Gordon Green 24.79
Withdrawn: Caroline Leadmon / Jacob Schedl