Ashburn, VA
June 8-10, 2012

 

SENIOR:

Short Dance

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TR PE CC IT Ded- Start#
1 Danielle Gamelin, SC of New York
Alexander Gamelin, SC of New York
37.25 18.91 18.34 4.71 4.63 4.50 4.75 4.38 0.00 #1

Free Dance

 
Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TR PE CC IT Ded- Start#
1 Danielle Gamelin, SC of New York
Alexander Gamelin, SC of New York
56.10 28.58 27.52 4.68 4.36 4.61 4.86 4.57 0.00 #1

 

JUNIOR:

Junior Short Dance

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded
Start
#
1 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Ross Gudis, Washington FSC
39.93 22.83 17.10 4.33 4.13 4.17 4.42 4.29 0.00 #1
2 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
38.89 20.84 19.05 4.79 4.50 4.54 5.08 4.83 1.00 #2
3 Nikolina Pakhomova, North Jersey FSC
Brett Mueller, Los Angeles FSC
28.43 15.52 13.91 3.67 3.33 3.25 3.67 3.42 1.00 #3

Junior Free Dance

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CC IT Ded
Start
#
1 Lorraine McNamara, Peninsula SC
Quinn Carpenter, Washington FSC
65.68 35.42 30.26 5.00 4.82 5.18 5.07 5.32 0.00 #2
2 Elliana Pogrebinsky, Peninsula SC
Ross Gudis, Washington FSC
57.72 30.00 27.72 4.64 4.46 4.75 4.75 4.61 0.00 #5
3 Whitney Miller, Washington FSC
Kyle Macmillan, Washington FSC
56.99 30.72 26.27 4.46 4.21 4.43 4.50 4.39 0.00 #3
4 Rachel Parsons, Washington FSC
Michael Parsons, Washington FSC
50.53 26.20 27.33 4.75 4.57 4.07 4.71 4.61 3.00 #4
5 Nikolina Pakhomova, North Jersey FSC
Brett Mueller, Los Angeles FSC
47.32 26.50 20.82 3.71 3.43 3.43 3.54 3.21 0.00 #1

 

NOVICE:

Pattern Dance #1 – Blues

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Emily Wein, Washington FSC
Bradley Lawrence, Washington FSC
12.08 13.98 12.27 3.46 3.21 3.36 3.21 0.00 #1

Pattern Dance #2 – Paso Doble

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Emily Wein, Washington FSC
Bradley Lawrence, Washington FSC
12.05 13.90 12.29 3.54 3.04 3.36 3.39 0.00 #3

Pattern Dance #3 – Starlight Waltz

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Emily Wein, Washington FSC
Bradley Lawrence, Washington FSC
12.66 15.38 12.14 3.57 3.00 3.29 3.25 0.00 #2

Free Dance

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TR PE CC IT Ded- Start#
1 Gigi Becker, Washington FSC
Luca Becker, Washington FSC
40.69 21.07 20.62 3.96 3.71 3.82 3.89 3.75 1.00 #2
2 Emily Wein, Washington FSC
Bradley Lawrence, Washington FSC
35.34 19.83 17.51 3.54 3.25 3.00 3.29 3.07 2.00 #1

 

INTERMEDIATE:


Intermediate Pattern Dance #1 – Fourteenstep

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
13.71 16.02 18.25 3.96 3.25 3.61 3.82 0.00 #4
2 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliot Verberg, Washington FSC
13.65 16.48 17.65 3.61 3.39 3.50 3.64 0.00 #2
3 Matilde Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
Baptiste Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
13.35 16.43 16.95 3.46 3.29 3.46 3.36 0.00 #3
4 Caroline Leadmon, Charleston FSC
Jacob Schedl, Pavilion SC of Cleveland Heights
11.79 14.98 14.50 3.04 2.82 2.89 2.82 0.00 #1

Intermediate Pattern Dance #2 – European Waltz

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
14.54 17.56 18.78 3.86 3.61 3.82 3.75 0.00 #2
2 Caroline Leadmon, Charleston FSC
Jacob Schedl, Pavilion SC of Cleveland Heights
12.50 15.67 15.59 3.14 3.11 3.14 3.07 0.00 #3
3 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliot Verberg, Washington FSC
12.44 15.19 15.90 3.29 3.11 3.18 3.11 0.00 #4
4 Matilde Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
Baptiste Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
11.69 14.74 14.48 3.07 2.79 2.93 2.75 0.00 #1

Intermediate Pattern Dance #3 – Rocker Foxtrot

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliot Verberg, Washington FSC
13.40 15.36 18.13 3.68 3.57 3.61 3.64 0.00 #2
2 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
13.37 15.30 18.12 3.86 3.36 3.68 3.61 0.00 #4
3 Caroline Leadmon, Charleston FSC
Jacob Schedl, Pavilion SC of Cleveland Heights
12.16 14.31 16.10 3.32 3.18 3.14 3.21 0.00 #1
4 Matilde Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
Baptiste Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
10.41 12.35 13.68 3.07 2.21 2.96 2.79 0.00 #3

Intermediate Free Dance

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TR PE CC IT Ded- Start#
1 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
40.80 19.71 21.09 3.64 3.39 3.54 3.57 3.50 0.00 #2
2 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliot Verberg, Washington FSC
37.72 16.31 21.41 3.57 3.46 3.64 3.57 3.68 0.00 #3
3 Caroline Leadmon, Charleston FSC
Jacob Schedl, Pavilion SC of Cleveland Heights
32.18 15.19 16.99 3.00 2.71 2.93 2.82 2.75 0.00 #4
4 Matilde Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
Baptiste Andrieu, Club de Patinage sur Glace de Rezee (France)
31.04 13.17 17.87 3.21 2.86 2.82 3.14 2.89 0.00 #1

 

 

JUVENILE:

Juvenile Pattern Dance #1 – Fiesta Tango

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
10.28 16.76 14.38 2.96 2.79 2.89 2.86 0.00 #3
2 Katherine Grosul, Ice Works SC
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
8.88 14.10 12.82 2.61 2.57 2.43 2.61 0.00 #1
3 Fiona Cather, Gardens FSC of MD
Edward Jahoda, Gardens FSC of MD
8.25 13.22 11.79 2.57 2.36 2.25 2.14 0.00 #2

Juvenile Pattern Dance #2 – Foxtrot

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
10.56 17.21 14.78 3.04 2.93 2.89 2.93 0.00 #2
2 Katherine Grosul, Ice Works SC
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
8.22 13.56 11.36 2.50 2.07 2.29 2.21 0.00 #3
3 Fiona Cather, Gardens FSC of MD
Edward Jahoda, Gardens FSC of MD
7.48 12.35 10.31 2.21 2.11 1.96 1.86 0.00 #1

Juvenile Pattern Dance #3 – Willow Waltz

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TI PF IN Ded- Start#
1 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
10.04 15.69 14.73 2.93 2.96 3.00 2.89 0.00 #1
2 Katherine Grosul, Ice Works SC
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
9.17 14.16 13.64 2.79 2.75 2.68 2.64 0.00 #2
3 Fiona Cather, Gardens FSC of MD
Edward Jahoda, Gardens FSC of MD
7.33 12.14 10.06 2.21 1.75 2.07 2.04 0.00 #3

Juvenile Free Dance

Place Name TSS= TES+ PCS+ SS TR PE CC IT Ded- Start#
1 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
36.99 18.50 19.49 3.25 3.04 3.32 3.36 3.43 1.00 #2
2 Katherine Grosul, Ice Works SC
Cameron Colucci, Philadelphia SC & HS
26.75 13.12 13.63 2.29 2.07 2.29 2.43 2.43 0.00 #1

 

PRE-JUVENILE:

Place D1 D2 D3 Name FP
1. 1 1 1 Elizabeth Tkachenko, Washington FSC
Alexei Kiliakov, Washington FSC
3.0
2. 2 2 2 Porter Cather, Gardens FSC of MD
Evan Alexander, Gardens FSC of MD
6.0