Sheffield, England
November 26 – December 2, 2012
Protocols available: http://www.johnds.org/British_12_13/

SENIOR: 

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND NOT 153.65 1 1
2 Charlotte AIKEN / Josh WIDBORNE LVL 120.31 3 2
3 Louise WALDEN / Owen EDWARDS DEE 111.97 2 4
4 Carter JONES / Richard SHARPE NISA 107.98 4 3
5 Sophie JONES / Jordan BROWN GIL 101.60 5 5

SENIOR SHORT DANCE: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND NOT 58.33 28.30 30.03 7.30 7.30 7.80 7.65 7.50 0.00 #4
2 Louise WALDEN / Owen EDWARDS DEE 46.83 25.00 21.83 5.50 5.25 5.65 5.55 5.35 0.00 #2
3 Charlotte AIKEN / Josh WIDBORNE LVL 45.69 24.60 21.09 5.20 5.10 5.20 5.65 5.20 0.00 #1
4 Carter JONES / Richard SHARPE NISA 41.45 21.00 20.45 4.90 4.60 5.25 5.35 5.35 0.00 #3
5 Sophie JONES / Jordan BROWN GIL 36.72 18.90 17.82 4.35 4.05 4.75 4.65 4.45 0.00 #5

SENIOR FREE DANCE: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND NOT 95.32 48.80 46.52 7.35 7.50 8.10 7.90 8.20 0.00 #5
2 Charlotte AIKEN / Josh WIDBORNE LVL 74.62 39.68 35.94 5.65 5.50 6.40 6.30 6.55 1.00 #4
3 Carter JONES / Richard SHARPE NISA 66.53 35.66 30.87 5.05 4.75 5.55 5.20 5.50 0.00 #1
4 Louise WALDEN / Owen EDWARDS DEE 65.14 33.98 33.16 5.25 5.40 5.50 5.90 5.75 2.00 #3
5 Sophie JONES / Jordan BROWN GIL 64.88 36.06 28.82 4.75 4.50 5.10 4.95 4.95 0.00 #2

 

JUNIOR: 

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Olivia SMART / Joseph BUCKLAND SHE 114.16 1 1
2 Millie PATERSON / Edward CARSTAIRS SHE 80.12 2 2
3 Charlotte DYSON / Paul DREDGE SHE 78.68 3 3
4 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GIL 69.94 4 4
5 Mina ZDRAVKOVA / Henry AIKEN LVL 61.95 5 5

JUNIOR SHORT DANCE: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Olivia SMART / Joseph BUCKLAND SHE 43.32 22.20 21.12 5.15 5.05 5.25 5.60 5.30 0.00 #3
2 Millie PATERSON / Edward CARSTAIRS SHE 31.89 16.30 15.59 4.00 3.60 3.85 3.90 4.05 0.00 #4
3 Charlotte DYSON / Paul DREDGE SHE 30.70 17.90 13.80 3.45 3.20 3.55 3.70 3.35 1.00 #2
4 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GIL 27.14 14.20 12.94 3.40 3.20 3.10 3.45 3.05 0.00 #1
5 Mina ZDRAVKOVA / Henry AIKEN LVL 23.67 13.10 10.57 2.90 2.70 2.85 2.70 2.20 0.00 #5

JUNIOR FREE DANCE: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Olivia SMART / Joseph BUCKLAND SHE 70.84 36.50 35.34 5.65 5.50 6.20 6.30 6.15 1.00 #5
2 Millie PATERSON / Edward CARSTAIRS SHE 48.23 27.26 20.97 3.85 3.15 3.55 3.70 3.40 0.00 #3
3 Charlotte DYSON / Paul DREDGE SHE 47.98 27.24 20.74 3.55 3.20 3.55 3.50 3.65 0.00 #4
4 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GIL 42.80 23.26 20.54 3.55 3.20 3.25 3.75 3.50 1.00 #1
5 Mina ZDRAVKOVA / Henry AIKEN LVL 38.28 24.44 15.84 2.95 2.40 2.75 2.70 2.50 2.00 #2

 

NOVICE: 

FPl. Name Nation Points PD1 PD2 FD
1 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 56.47 1 1 1
2 Philippa BETTS-DAWSON / William MARSHALL SHE 41.57 2 2 2
3 Hannah LINDEN / Daniel LINDEN LVL 32.95 3 3 3

NOVICE PATTERN DANCE 1 – ROCKER FOXTROT: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Ded.
StN.
1 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 8.76 9.18 8.34 3.50 3.10 3.50 3.25 0.00 #3
2 Philippa BETTS-DAWSON / William MARSHALL SHE 6.81 6.38 7.24 3.05 2.85 2.85 2.75 0.00 #1
3 Hannah LINDEN / Daniel LINDEN LVL 5.62 5.52 5.72 2.25 2.40 2.25 2.20 0.00 #2

NOVICE PATTERN DANCE 2 – STARLIGHT WALTZ: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Ded.
StN.
1 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 9.82 10.42 9.21 3.90 3.60 3.70 3.45 0.00 #2
2 Philippa BETTS-DAWSON / William MARSHALL SHE 6.33 5.70 6.96 3.05 2.75 2.65 2.55 0.00 #3
3 Hannah LINDEN / Daniel LINDEN LVL 3.85 3.72 3.98 1.80 1.60 1.45 1.40 0.00 #1

NOVICE FREE DANCE: 

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Ded.
StN.
1 Eleanor HIRST / Jake FEARNLEY SHE 37.89 20.96 17.93 3.85 3.60 3.90 3.95 3.75 1.00 #2
2 Philippa BETTS-DAWSON / William MARSHALL SHE 28.43 15.20 13.23 3.10 2.65 2.80 2.85 2.60 0.00 #3
3 Hannah LINDEN / Daniel LINDEN LVL 23.48 16.28 7.20 1.75 1.40 1.60 1.65 1.20 0.00 #1