October 18-20, 2013
Minsk, Belarus

Protocols:  http://figure.skating.by/competition/Ice_Star_2013/index.htm

SENIOR:

Senior – Overall

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIOV RUS 180.32 1 1
2 Viktoria SINITSINA / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 160.22 2 2
3 Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS 142.29 3 3
4 Elizaveta TRETYAKOVA / Viktor KOVALENKO UZB 113.48 6 4
5 Anastasiya GALETA / Avidan BROWN UKR 113.10 5 5
6 Ksenia KOROBKOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ 111.33 4 6
7 Sarah ROBERT SIFAOUI / Olexsandr LIUBCHENKO FRA 106.78 7 7
8 Valentina RUDCHENKO / Benjamin ALLAIN FRA 100.05 8 8

Senior – Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIOV RUS 74.17 37.17 37.00 9.25 9.08 9.33 9.42 9.17 0.00 #2
2 Viktoria SINITSINA / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 63.05 32.82 30.23 7.58 7.25 7.67 7.67 7.58 0.00 #6
3 Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS 53.57 24.74 28.83 7.33 7.00 7.08 7.33 7.25 0.00 #3
4 Ksenia KOROBKOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ 44.17 23.34 20.83 5.33 5.00 5.33 5.33 5.08 0.00 #4
5 Anastasiya GALETA / Avidan BROWN UKR 43.41 20.01 23.40 5.92 5.67 6.00 5.83 5.83 0.00 #5
6 Elizaveta TRETYAKOVA / Viktor KOVALENKO UZB 42.59 19.53 23.06 5.75 5.58 5.92 5.92 5.67 0.00 #1
7 Sarah ROBERT SIFAOUI / Olexsandr LIUBCHENKO FRA 42.37 20.66 21.71 5.58 5.33 5.33 5.58 5.33 0.00 #8
8 Valentina RUDCHENKO / Benjamin ALLAIN FRA 39.58 18.50 21.08 5.33 5.00 5.33 5.42 5.25 0.00 #7

Senior – Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIOV RUS 106.15 50.67 55.48 9.25 9.00 9.33 9.42 9.42 0.00 #5
2 Viktoria SINITSINA / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 97.17 48.17 49.00 8.25 7.92 8.33 8.25 8.25 0.00 #7
3 Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS 88.72 43.83 44.89 7.42 7.25 7.67 7.75 7.50 0.00 #8
4 Elizaveta TRETYAKOVA / Viktor KOVALENKO UZB 70.89 34.79 36.10 5.92 5.83 6.17 6.25 6.08 0.00 #1
5 Anastasiya GALETA / Avidan BROWN UKR 69.69 35.37 35.32 5.92 5.67 6.08 6.00 5.92 1.00 #3
6 Ksenia KOROBKOVA / Daryn ZHUNUSSOV KAZ 67.16 34.97 35.19 6.08 5.67 5.92 6.00 5.75 3.00 #6
7 Sarah ROBERT SIFAOUI / Olexsandr LIUBCHENKO FRA 64.41 32.40 33.01 5.58 5.25 5.67 5.75 5.42 1.00 #4
8 Valentina RUDCHENKO / Benjamin ALLAIN FRA 60.47 30.54 30.93 5.33 4.92 5.25 5.33 5.08 1.00 #2

 

JUNIOR:

Junior – Overall

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Anna YANOVSKAYA / Sergey MOZGOV RUS 157.42 1 1
2 Viktoria KAVALIOVA / Yuri BIELIAIEV BLR 127.53 2 3
3 Natalia KALISZEK / Yaroslav KURBAKOV POL 126.49 3 2
4 Ekaterina BOCHAROVA / Anton SHIBNEV RUS 120.82 4 4
5 Ludmila SOSNITSKAYA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 112.41 5 5
6 Florence CLARKE / Tim DIECK GER 111.79 6 6
7 Eugenia TKACHENKA / Yuri GULITSKI BLR 108.53 7 8
8 Sofia VEREZEMSKAYA / Ivan VEDEROV RUS 105.45 8 7
9 Olga JAKUSHINA / Aleksandrs GRISHINS LAT 101.16 9 9
10 Slavyana TSENOVA / Egor ZAYTSEV BUL 95.26 11 11
11 Inna HORBACHOVA / Illia BOHOMOL UKR 94.64 12 10
12 Anastasia SAFRONOVA / Ilia ZIMIN RUS 90.29 10 13
13 Kristina KAUNATSKAYA / Yan LUKOUSKI BLR 88.81 13 12
14 Alexandra BORYSOVA / Svitozar MARCHENKO UKR 78.81 15 14
15 Olga BIBIHINA / Vadim BOIZOV RUS 78.74 14 15

Junior – Short Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Anna YANOVSKAYA / Sergey MOZGOV RUS 63.21 31.50 31.71 7.83 7.75 7.92 8.00 8.08 0.00 #1
2 Viktoria KAVALIOVA / Yuri BIELIAIEV BLR 57.21 30.00 27.21 6.67 6.42 6.92 6.92 7.00 0.00 #7
3 Natalia KALISZEK / Yaroslav KURBAKOV POL 51.51 27.00 24.51 6.17 6.00 6.08 6.17 6.17 0.00 #12
4 Ekaterina BOCHAROVA / Anton SHIBNEV RUS 50.96 28.99 22.97 5.75 5.50 5.75 5.92 5.75 1.00 #14
5 Ludmila SOSNITSKAYA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 46.35 26.33 20.02 5.00 4.67 5.00 5.00 5.25 0.00 #11
6 Florence CLARKE / Tim DIECK GER 46.09 25.17 20.92 5.25 5.00 5.42 5.33 5.17 0.00 #2
7 Eugenia TKACHENKA / Yuri GULITSKI BLR 43.18 23.33 19.85 5.00 4.75 4.92 5.00 5.08 0.00 #3
8 Sofia VEREZEMSKAYA / Ivan VEDEROV RUS 39.90 19.33 20.57 5.17 4.92 5.17 5.25 5.17 0.00 #8
9 Olga JAKUSHINA / Aleksandrs GRISHINS LAT 39.39 18.50 20.89 5.25 5.00 5.25 5.33 5.25 0.00 #5
10 Anastasia SAFRONOVA / Ilia ZIMIN RUS 38.36 21.16 17.20 4.25 4.00 4.42 4.58 4.25 0.00 #9
11 Slavyana TSENOVA / Egor ZAYTSEV BUL 38.10 20.50 17.60 4.42 4.08 4.58 4.58 4.33 0.00 #13
12 Inna HORBACHOVA / Illia BOHOMOL UKR 35.37 17.00 18.37 4.58 4.33 4.67 4.67 4.67 0.00 #6
13 Kristina KAUNATSKAYA / Yan LUKOUSKI BLR 33.71 17.33 16.38 4.17 3.92 4.25 4.25 3.92 0.00 #10
14 Olga BIBIHINA / Vadim BOIZOV RUS 32.65 16.67 15.98 4.08 3.83 4.08 4.08 3.92 0.00 #15
15 Alexandra BORYSOVA / Svitozar MARCHENKO UKR 31.57 16.17 15.40 3.92 3.67 3.92 4.00 3.75 0.00 #4

Junior – Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Anna YANOVSKAYA / Sergey MOZGOV RUS 94.21 45.67 48.54 8.08 7.92 8.25 8.25 8.08 0.00 #11
2 Natalia KALISZEK / Yaroslav KURBAKOV POL 74.98 37.34 37.64 6.33 6.08 6.42 6.25 6.42 0.00 #13
3 Viktoria KAVALIOVA / Yuri BIELIAIEV BLR 70.32 33.83 38.49 6.50 6.25 6.42 6.50 6.50 2.00 #15
4 Ekaterina BOCHAROVA / Anton SHIBNEV RUS 69.86 36.07 34.79 5.83 5.67 6.00 5.75 5.83 1.00 #14
5 Ludmila SOSNITSKAYA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 66.06 33.73 33.33 5.67 5.33 5.75 5.58 5.58 1.00 #12
6 Florence CLARKE / Tim DIECK GER 65.70 34.40 32.30 5.42 5.25 5.50 5.50 5.33 1.00 #10
7 Sofia VEREZEMSKAYA / Ivan VEDEROV RUS 65.55 33.97 31.58 5.33 5.00 5.50 5.50 5.17 0.00 #8
8 Eugenia TKACHENKA / Yuri GULITSKI BLR 65.35 34.04 31.31 5.25 5.00 5.25 5.42 5.33 0.00 #6
9 Olga JAKUSHINA / Aleksandrs GRISHINS LAT 61.77 31.97 29.80 5.08 4.83 5.17 5.00 4.83 0.00 #7
10 Inna HORBACHOVA / Illia BOHOMOL UKR 59.27 28.03 31.24 5.17 4.92 5.42 5.50 5.25 0.00 #2
11 Slavyana TSENOVA / Egor ZAYTSEV BUL 57.16 30.33 26.83 4.58 4.25 4.58 4.58 4.50 0.00 #4
12 Kristina KAUNATSKAYA / Yan LUKOUSKI BLR 55.10 29.62 25.48 4.25 4.00 4.42 4.50 4.25 0.00 #5
13 Anastasia SAFRONOVA / Ilia ZIMIN RUS 51.93 26.17 26.76 4.58 4.25 4.50 4.67 4.42 1.00 #9
14 Alexandra BORYSOVA / Svitozar MARCHENKO UKR 47.24 24.69 23.55 4.00 3.75 4.08 4.08 3.83 1.00 #3
15 Olga BIBIHINA / Vadim BOIZOV RUS 46.09 23.00 23.09 4.00 3.67 3.92 4.00 3.75 0.00 #1

ADVANCED NOVICE:

Advanced Novice – Overall

FPl. Name Nation Points PD1 PD2 FD
1 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 59.34 1 1 1
2 Irina JASAKOVA / Dmitry NERETIN RUS 57.17 2 2 2
3 Ekaterina SAPOZHENKOVA / Roman BALANOVICH BLR 48.37 3 3 3
WD Yana LAPKES / Vsevolod ARHIPENKO BLR

Advanced Novice – Pattern Dance 1 (Kilian)

l. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 9.52 9.63 9.40 3.83 3.58 3.75 3.92 0.00 #4
2 Irina JASAKOVA / Dmitry NERETIN RUS 8.60 8.43 8.77 3.58 3.33 3.58 3.58 0.00 #2
3 Ekaterina SAPOZHENKOVA / Roman BALANOVICH BLR 7.94 7.53 8.35 3.33 3.08 3.58 3.50 0.00 #3
4 Yana LAPKES / Vsevolod ARHIPENKO BLR 6.44 6.00 6.87 3.08 2.08 2.92 3.08 0.00 #1

Advanced Novice – Pattern Dance 2 (Blues)

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TI PF IN Deduction
StN.
1 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 8.72 8.00 9.43 3.92 3.58 3.67 3.92 0.00 #2
2 Irina JASAKOVA / Dmitry NERETIN RUS 8.42 8.47 8.37 3.50 3.25 3.33 3.25 0.00 #4
3 Ekaterina SAPOZHENKOVA / Roman BALANOVICH BLR 7.66 7.07 8.24 3.42 3.00 3.42 3.42 0.00 #1
4 Yana LAPKES / Vsevolod ARHIPENKO BLR 6.21 5.47 6.95 3.00 2.42 2.92 2.83 0.00 #3

Advanced Novice – Free Dance

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CC IT Deduction
StN.
1 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 41.10 22.23 18.87 4.00 3.83 4.00 4.17 4.08 0.00 #4
2 Irina JASAKOVA / Dmitry NERETIN RUS 40.15 22.37 17.78 3.75 3.50 4.00 3.83 3.83 0.00 #3
3 Ekaterina SAPOZHENKOVA / Roman BALANOVICH BLR 32.77 17.16 16.61 3.50 3.25 3.75 3.67 3.50 1.00 #2