November 7-10, 2013
Riga, Latvia
Protocols available: http://kristalice.lv/Results/Volvo22th/ISU/index.htm

SENIOR: 

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Yuliya ZLOBINA / Aleksey SITNIKOV AZE 152.42 1 2
2 Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER 149.24 2 1
3 Alessandrini LORENZA / Simone VATURI ITA 143.96 3 3
4 Federica TESTA / Lucas CSOLLEY SVK 139.06 4 4
5 Irina SHTORK / Taavi RAND EST 132.32 6 6
6 Dora TUROCZI / Balazs MAJOR HUN 131.05 5 8
7 Ramona ELSENER / Florian ROOST SUI 129.99 8 5
8 Nadezhda FROLENKOVA / Vitaly NIKIFOROV UKR 125.98 7 10
9 Justyna PLUTOWSKA / Peter GERBER POL 125.58 10 7
10 Cecilia TORN / Jussiville PARTANEN FIN 119.87 11 11
11 Federica BERNARDI / Christopher MIOR ITA 119.82 9 13
12 Danielle O’BRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 119.41 12 9
13 Kira GEIL / Tobias EISENBAUER AUT 115.16 13 14
14 Jelizaveta TRETYAKOVA / Viktor KOVALENKO UZB 115.01 14 12
15 Olesia KARMI / Max LINDHOLM FIN 111.09 15 15
16 Sophie JONES / Jordan BROWN GBR 99.18 16 16
17 Rebecca KEMPT / Luke RUSSELL GBR 88.90 18 17
18 Svetlana KHOMIAKOVA / Nikita SHUDO-JABLONSKII RUS 87.28 17 18
19 Emanuela PORTER / Bruce PORTER AZE 80.14 19 19
WD Valentina RUBCHENKO / Benjamin ALLAIN FRA

 

JUNIOR: 

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Anna YANOVSKAYA / Sergey MOZGOV RUS 154.10 1 1
2 Alexandra NAZAROVA / Maxim NIKITIN UKR 140.33 2 2
3 Ekaterina BOCHAROVA / Anton SHIBNEV RUS 119.60 6 3
4 Florence CLARKE / Tim DIECK GER 118.33 4 4
5 Liudmila SOSNITSKAIA / Pavel GOLOVISHNIKOV RUS 117.78 3 6
6 Sofiya VEREZEMSKAYA / Ivan VEDEROV RUS 117.06 5 5
7 Polina GORLOV / Eduard VISHYAKOV GER 96.34 11 7
8 Laura BOUTARY / Axel LAMASSE FRA 95.98 8 9
9 Valentina GABUSI / Nik MIRZAKHANI ITA 94.58 9 11
10 Kristina KAUNATSKAIA / Yan LUKOUSKI BLR 94.38 10 10
11 Kathrin HAUSER / Sevan LERCHE GER 93.86 13 8
12 Marina ELIAS / Denis KORELINE EST 93.65 7 12
13 Laureline AUBRY / Kevin BELLINGARD FRA 85.61 12 13
14 Anastasia SAFRONOVA / Ilia ZIMIN RUS 83.66 14 14
15 Ksenia BALYBERDINA / Maksim OSIPENKO RUS 79.31 15 15
16 Megan HANCOCK / Rory ROSS-DOCHERTY GBR 70.47 16 16
WD Tatiana KOZMAVA / Aleksandr ZOLOTAREV GEO
DSQ Olga BIBIKHINA / Vadim BOYTSOV RUS
DSQ Anastasiia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS
DSQ Daria VELICHKO / Egor TARASENKO RUS

 

ADVANCED NOVICE: 

FPl. Name Nation Points PD1 PD2 FD
1 Palina MISHCHANCHUK / Uladzimir ZAITSAU BLR 64.10 2 2 1
2 Hannah GASSOUMI / Corentin RAHIER FRA 63.87 1 1 2
3 Margarita SHESTAKOVA / Savelii UGRIUMOV RUS 54.64 4 3 4
4 Emma ARNDTS / Franzisko MERTON GER 53.45 5 4 3
5 Candice GIRARDOT / Thomas DE LORENZI FRA 47.28 8 6 5
6 Katerina BUNINA / Andrei SOKOLOV EST 47.26 3 5 6
7 Kristina BRAUER / Yuri PETROSIAN RUS 39.96 7 8 7
8 Ksenia BALYEVA / Artem ISAKOV RUS 37.87 6 7 8
DSQ Irina JASAKOVA / Dmitry NERETIN RUS

 

BASIC NOVICE: 

FPl. Name Nation Points PDK FD
1 Karyna SIDARENKA / Maksim YALENICH BLR 47.97 1 1
2 Maria VOLTCHKOVA / Mark JAROVOJ EST 42.34 3 2
3 Alena PONOMAREVA / Dmitrij BLINOV RUS 40.25 2 4
4 Yana BOIDAK / Pilip KANADZEI BLR 37.42 6 3
5 Diana MIHAILOVA / Nikita DOLGOV RUS 34.09 4 5
6 Alexandra SAMERSOVA / Fedor SHARONOV RUS 32.43 5 6
WD Veronika DONTSOVA / Leonid TIUSHEV RUS
DSQ Milana FEDORENKO / Timur BABAEV-SMIRNOV RUS