Sheffield, England
November 28-December 4, 2017

 

SENIOR OVERALL

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 185.05 1 1
2 Lilah FEAR / Lewis GIBSON
Alexandra Palace / Alexandra Palace
AXP 167.26 2 2
3 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 152.88 3 3
4 Olivia DUFOUR / Luke RUSSELL
National Ice Skating Association / National Ice Skating Association
NIS 116.60 4 4
5 Jessica MARJOT / Aleksandr JEMELJANOV
Streatham / Streatham
STR 99.58 5 5

 

SENIOR SHORT DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 75.15 39.27   35.88 8.67 8.92 9.00 9.08 9.17 0.00 #3
2 Lilah FEAR / Lewis GIBSON
Alexandra Palace / Alexandra Palace
AXP 60.39 28.53   31.86 7.83 7.67 8.08 8.00 8.25 0.00 #1
3 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 56.48 27.60   28.88 7.17 7.00 7.42 7.17 7.33 0.00 #4
4 Olivia DUFOUR / Luke RUSSELL
National Ice Skating Association / National Ice Skating Association
NIS 42.04 20.84   21.20 5.25 5.08 5.42 5.25 5.50 0.00 #2
5 Jessica MARJOT / Aleksandr JEMELJANOV
Streatham / Streatham
STR 39.15 20.87   18.28 4.42 4.33 4.75 4.67 4.67 0.00 #5


SENIOR FREE DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 109.90 56.00   53.90 8.75 8.75 9.17 9.08 9.17 0.00 #4
2 Lilah FEAR / Lewis GIBSON
Alexandra Palace / Alexandra Palace
AXP 106.87 57.07   49.80 7.92 8.08 8.58 8.33 8.58 0.00 #5
3 Robynne TWEEDALE / Joseph BUCKLAND
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 96.40 51.60   44.80 7.17 7.17 7.75 7.50 7.75 0.00 #3
4 Olivia DUFOUR / Luke RUSSELL
National Ice Skating Association / National Ice Skating Association
NIS 74.56 40.66   33.90 5.58 5.50 5.67 5.83 5.67 0.00 #1
5 Jessica MARJOT / Aleksandr JEMELJANOV
Streatham / Streatham
STR 60.43 33.03   27.40 4.50 4.50 4.67 4.58 4.58 0.00 #2

 

JUNIOR OVERALL

FPl. Name Nation Points SD FD
1 Sasha FEAR / George WADDELL
Alexandra Palace / Alexandra Palace
AXP 137.26 1 1
2 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ
Guildford / Bracknell
GUI 114.19 2 2
3 Natalia PAILLU NEVES / Frank ROSELLI
Streatham
STR 82.91 3 3
4 Helen SCHORSE / Jake FEARNLEY
National Ice Skating Association / National Ice Skating Association
NIS 80.54 4 4


JUNIOR SHORT DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sasha FEAR / George WADDELL
Alexandra Palace / Alexandra Palace
AXP 57.69 32.43   25.26 6.08 6.00 6.42 6.50 6.58 0.00 #3
2 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ
Guildford / Bracknell
GUI 45.05 24.33   20.72 5.08 4.83 5.25 5.42 5.33 0.00 #1
3 Natalie PAILLU NEVES / Frank ROSELLI
Streatham
STR 33.35 17.23   17.12 4.25 4.08 4.33 4.25 4.50 1.00 #4
4 Helen SCHORSE / Jake FEARNLEY
National Ice Skating Association / National Ice Skating Association
NIS 32.84 17.44   15.40 4.08 3.83 3.75 3.92 3.67 0.00 #2


JUNIOR FREE DANCE

Pl. Name Nation TSS
=
TES
+
  PCS
+
SS TR PE CO IN Deduction
StN.
1 Sasha FEAR / George WADDELL
Alexandra Palace / Alexandra Palace
AXP 79.57 38.57   41.00 6.58 6.67 7.00 6.83 7.08 0.00 #4
2 Emily Rose BROWN / James HERNANDEZ
Guildford / Bracknell
GUI 69.14 31.94   37.20 5.42 5.92 6.42 6.58 6.67 0.00 #3
3 Natalia PAILLU NEVES / Frank ROSELLI
Streatham
STR 49.56 23.26   26.30 4.08 4.42 4.42 4.75 4.25 0.00 #2
4 Helen SCHORSE / Jake FEARNLEY
National Ice Skating Association / National Ice Skating Association
NIS 47.70 22.00   26.70 4.50 4.08 4.67 4.58 4.42 1.00 #1


ADVANCED NOVICE OVERALL

FPl. Name Nation Points PDK P2 FD
1 Rebecca CLARKE / Theodore ALEXANDER
Streatham / Streatham
STR 60.89 1 1 2
2 Lucy HANCOCK / Billy WILSON FRENCH
Ice Sheffield / Ice Sheffield
ISH 60.62 2 2 1
3 Emily Lucine PHILLIPS / Jayin PANESAR
Bracknell / Bracknell
BRA 54.07 3 3 4
4 Sophia BUSHELL / Curtis BUSHELL
Basingstoke / Lee Valley
BAS 50.36 4 4 3
5 Natalie NICOLL / Peter NICOLL
Streatham / Streatham
STR 42.64 5 5 5


BASIC NOVICE OVERALL

FPl. Name Nation Points PD P2 FD
1 Ashlie SLATTER / Atl ONGAY-PEREZ
Streatham / Streatham
STR 48.88 2 4 1
2 Vasilisa AHRAMENKA / Alessio SURENKOV-GULTCHEV
Guildford / Basingstoke
GUI 44.01 1 5 2
3 Katarina FAIRBRIDGE / Alexander FAIRBRIDGE
Bracknell / Bracknell
BRA 43.87 3 1 4
4 Alexandra SNOWDON / Alexander BUCHHOLDT
Streatham / Streatham
STR 42.34 5 2 3
5 Jessica LA / Ryan LA
National Ice Centre Nottingham / National Ice Centre Nottingham
NIC 40.00 4 3 5
6 Emily EVANS / Jordan MAULE
Cardiff / Cardiff
CAR 33.96 6 6 6