July 24-27, 2018
Lake Placid, NY
Results

JUNIOR SHORT DANCE

PL NAME  NATION TOTAL SCORE
1 Eliana Gropman & Ian Somerville USA 61.22
2 Oona Brown & Gage Brown USA 56.55
3 Molly Cesanek & Yehor Yehorov USA 55.68
4 Jocelyn Haines & James Koszuta USA 55.47
5 Yuka Orihara & Lee Royer CAN 53.80
6 Katarina DelCamp & Maxwell Gart USA 50.81
7 Allie Rose & J.T. Michel USA 46.39
8 Emily Bratti & Nikolay Usanov USA 42.56
9 Claire Purnell & Luke Purnell USA 41.73
10 Bailey Melton & Ryan O’Donnell USA 38.49

 

JUNIOR FREE DANCE

PL NAME  NATION TOTAL SCORE
1 Eliana Gropman & Ian Somerville USA 87.84
2 Oona Brown & Gage Brown USA 84.90
3 Yuka Orihara & Lee Royer CAN 81.04
4 Molly Cesanek & Yehor Yehorov USA 80.63
5 Jocelyn Haines & James Koszuta USA 80.27
6 Allie Rose & J.T. Michel USA 70.07
7 Emily Bratti & Nikolay Usanov USA 63.82
8 Claire Purnell & Luke Purnell USA 62.83
9 Bailey Melton & Ryan O’Donnell USA 56.39

 

NOVICE PATTERN DANCES

PL NAME  TOTAL SCORE PD1 PD2
1 Elizabeth Tkachenko & Alexei Kiliakov 48.12  1 1
2 Claire Cain & Andrei Davydov 43.38 3 2
3 Cordelia Pride & Benjamin Lawless 42.96 2 3
4 Katherine Bronov & Oleksandr Kolosovskyi 32.64 4 4
5 Breelie Taylor & Tyler Vollmer 28.51 6 5
6 Sabrina Foti & Christian Bennett 28.35 5 6
7 Joseline Pretto Simmons & Dmitrijs Naudzuns 24.96 7 7
8 Lauren Miller & Alexander Bator 18.27 8 8

 

NOVICE FREE DANCE

PL NAME  TOTAL SCORE
1 Elizabeth Tkachenko & Alexei Kiliakov 62.73
2 Cordelia Pride & Benjamin Lawless 58.45
3 Claire Cain & Andrei Davydov 54.51
4 Breelie Taylor & Tyler Vollmer 48.76
5 Sabrina Foti & Christian Bennett 42.74
6 Katherine Bronov & Oleksandr Kolosovskyi 42.08
7 Joseline Pretto Simmons & Dmitrijs Naudzuns 35.48

 

INTERMEDIATE PATTERN DANCES

PL NAME  TOTAL SCORE PD1 PD2
1 Nastia Efimova & Jonathan Zhao 40.86  1
2 Zoe Sensenbrenner & Matthew Sperry 39.22 3 1
3 Jenna Hauer & Benjamin Starr 36.51 2 5
4 Giulia Paolino & Noah Lafornara 34.74 4 6
5 Romy Malcolm & Davis Ortonward 34.02 5 4
6 Emma L’Esperance & Mika Amdour 32.44 6 3
7 Olivia Dietrich & Seiji Urano 27.86 9 7
8 Hope Noelle Lassiter & Luke Anderson 27.30 8 8
9 Avery Landis & Kenny Eckert 26.34 7 9
10 Christine Valente & Alex McKay
22.10 10 10

 

INTERMEDIATE FREE DANCE

PL NAME  TOTAL SCORE
1 Jenna Hauer & Benjamin Starr 53.97
2 Nastia Efimova & Jonathan Zhao 47.11
3 Giulia Paolino & Noah Lafornara 44.72
4 Hope Noelle Lassiter & Luke Anderson 42.07
5 Zoe Sensenbrenner & Matthew Sperry 41.44
6 Romy Malcolm & Davis Ortonward 40.88
7 Emma L’Esperance & Mika Amdour 36.33
8 Avery Landis & Kenny Eckert 32.91
9 Olivia Dietrich & Seiji Urano 32.01
10 Christine Valente & Alex McKay 28.26

 

JUVENILE PATTERN DANCES

PL NAME  TOTAL SCORE PD1 PD2
1 Olivia Ilin & Dylan Cain  37.31  1 1
2 Anna Sophia O’Brien & Steven Wei 29.72 2 2
3 Julia Epps & Blake Gilman 26.87 3 4
4 Annelise Stapert & Maxim Korotcov 26.28 5 3
5 Caroline Mullen & Brendan Mullen 25.76 4 6
6 Xenia Monti & Gaetano Monti 24.46 6 5
7 Jasmine Lanata & William Annis 21.72 7 8
8 Lila Earle & William Lissauer 20.80 8 7
9 Gabriella Rodriguez & Jonathan Young 17.13 9 9
10 Mira Hsu & Nicholas Ying
13.87 10 10

 

JUVENILE FREE DANCE

PL NAME  TOTAL SCORE
1 Caroline Mullen & Brendan Mullen 38.89
2 Olivia Ilin & Dylan Cain 36.78
3 Jasmine Lanata & William Annis 33.30
4 Julia Epps & Blake Gilman 31.70
5 Annelise Stapert & Maxim Korotcov 31.68
6 Xenia Monti & Gaetano Monti 29.75
7 Lila Earle & William Lissauer 28.58
8 Anna Sophia O’Brien & Steven Wei 26.69
9 Mira Hsu & Nicholas Ying 21.10
10 Gabriella Rodriguez & Jonathan Young 18.35
     

 

PRE-JUVENILE PATTERN DANCES

PL NAME  FACTORED PLACES PD1 PD2 PD3 PD4
1 Mckenzie Mcintyre & Simon Mintz 4.0 1 1 1 1
2 Isabella Porter & Nathan Leitan 8.0 2 2 2 2
3 Denali Blackburn & Augie Sensenbrenner 12.0 3 3 3 3