Allen, TX

July 9th-11th, 2021

Protocol: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2021/29929/index.asp

Senior

Place Start Name Rhythm Dance Score Free Dance Score Total Score
1 4 Shira Ichilov, Individual Member 62.09 84.02 146.11
Laurent Abecassis, Israel Ice Skating Federation
2 3 Mariia Nosovitskaya, Individual Member 59.41 80.17 139.58
Mikhail Nosovitskiy, Israel Ice Skating Federation
3 2 Cara Murphy, Arctic FSC 35.94 59.77 95.71
Joshua Levitt, Pittsburgh FSC
4 1 Sophia Domonoske, FSC Of Park City 42.73 52.95 95.68
Thomas Schwappach, Colorado SC
WD   Hilary Asher, Skokie Valley SC 49.28 49.28  
Dmitriy Bogomol, Individual Member


JUNIOR

Place Start Name Rhythm Dance Score Free Dance Score Total Score
1 8 Oona Brown, SC of New York 60.21 95.86 1
Gage Brown, SC of New York
2 6 Katarina Wolfkostin, Peninsula SC 61.34 94.29 2
Jeffrey Chen, Peninsula SC
3 7 Isabella Flores, Broadmoor SC 56.96 86.03 3
Dimitry Tsarevski, All Year FSC
4 5 Elliana Peal, Scott Hamilton SC 48.68 70.14 6
Ethan Peal, Scott Hamilton SC
5 4 Vanessa Pham, SC of Houston 44.46 71.77 5
Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC
6 1 Jenna Hauer, All Year FSC 43.88 70.1 7
Benjamin Starr, Charter Oak FSC
7 3 Angela Ling, Peninsula SC   83.22 83.22
Caleb Wein, Washington FSC
8 2 Emma LEsperance, Winchester FSC 27.32 46.43 73.75
Mika Amdour, SC of Boston
WD   Kristina Bland, Detroit SC      
Matthew Sperry, SC of Northern Virginia

Novice

PATTERN DANCES

Place Start Name P1 U.S. Westminster Waltz P2 Blues Total Score
1 3 Anna Sophia OBrien, North Jersey FSC 23.97 18 41.97
Steven Wei, North Jersey FSC
2 2 Sylvia Li, North Jersey FSC 28.79 10.83 39.62
Rowan Le Coq, SC of New York
3 4 Michela Melillo, Connecticut Skating Academy 20.17 17.84 38.01
Sam Chen, Blue Edge FSC of Connecticut
4 1 Michelle Deych, Detroit SC 20.15 15 35.15
Wiles Middlekauff, Arctic FSC

FREE DANCE

Place

Start Name Score
1 1 Sylvia Li, North Jersey FSC 52.89
Rowan Le Coq, SC of New York
2 4 Michela Melillo, Connecticut Skating Academy 52.64
Sam Chen, Blue Edge FSC of Connecticut
3 2 Michelle Deych, Detroit SC 46.23
Wiles Middlekauff, Arctic FSC
4 3 Anna Sophia OBrien, North Jersey FSC 45.72
Steven Wei, North Jersey FSC


Intermediate

PATTERN DANCES

Place Start Name P1 European Waltz P2 Rocker Foxtrot Total Score
1 1 Paisley Tang, Memorial FSC Of Houston 13.19 13.04 26.23
Charles Jacobs, Memorial FSC Of Houston

FREE DANCE

Place

Start Name Score
1 1 Paisley Tang, Memorial FSC Of Houston 36.36
Charles Jacobs, Memorial FSC Of Houston


Juvenile

PATTERN DANCES

Place Score Place P1 Fourteenstep P2 U.S. Willow Waltz Total Score
1 2 Anna Waugh, Carolinas FSC 15.08 11.23 26.31
Aaron Gutman, Dallas FSC
2 3 Hana Maria Aboian, Connecticut Skating Academy 14.24 10.86 25.1
Steven Moore, Connecticut Skating Academy
3 1 Rylen Lukanin, Los Angeles FSC 14.64 9.55 24.19
Patrick OBrien, North Jersey FSC

FREE DANCE

Place

Start Name Score
1 1 Anna Waugh, Carolinas FSC 31.23
Aaron Gutman, Dallas FSC
2 2 Hana Maria Aboian, Connecticut Skating Academy 30.49
Steven Moore, Connecticut Skating Academy
3 3 Rylen Lukanin, Los Angeles FSC 16.89
Patrick OBrien, North Jersey FSC