Allen, TX, USA

July 6-10th, 2022

Detailed Results: https://ijs.usfigureskating.org/leaderboard/results/2022/30513/index.asp

Solo Combination Dance

WD: Withdrawn 

Senior

Rhythm Dance

Place

Start Name Score
1 2 Adrienne Carhart, Florida Everblades FSC 62.93
2 3 Brooke Tufts, North Jersey FSC 59.69
3 5 Abby Mumby, Greater Kalamazoo Skating Association 56.97
4 7 Shin Lei Case, Dallas FSC 54.29
5 4 Emma Pratt, Dallas FSC 48.45
6 1 Kelly Arnett, Broadmoor SC 41.64
WD   Monica Jackson, Diamond Edge FSC  
WD   Reese Williams, Oklahoma City FSC  

Free Dance

Place

Start Name Rhythm Dance Score RD Place FD Place FD Score Total Score
1 4 Adrienne Carhart, Florida Everblades FSC 1 62.93 2 88.58 151.51
2 6 Brooke Tufts, North Jersey FSC 2 59.69 1 91.01 150.7
3 8 Shin Lei Case, Dallas FSC 4 54.29 3 86.29 140.58
4 3 Abby Mumby, Greater Kalamazoo Skating Association 3 56.97 4 80.54 137.51
5 2 Emma Pratt, Dallas FSC 5 48.45 6 65.23 113.68
6 5 Kelly Arnett, Broadmoor SC 6 41.64 5 65.68 107.32
WD   Monica Jackson, Diamond Edge FSC          
WD   Reese Williams, Oklahoma City FSC          

Junior

Rhythm Dance

Place

Start Name Score
1 2 Mina Esfandiari, Washington FSC 53.14
2 5 Abby Mirsky, Broadmoor SC 45.93
3 4 Evelyn Zhou, All Year FSC 40.43
4 1 Emma Ambler, Dallas FSC 38.42
5 3 Annaliyse Bowden, Dallas FSC 34.26
WD   Amanda Piel, Greater Kalamazoo Skating Association  

Free Dance

Place

Start Name Rhythm Dance Place RD Score Free Dance Place FD Score Total Score
1 6 Mina Esfandiari, Washington FSC 1 53.14 2 61.15 114.29
2 3 Emma Ambler, Dallas FSC 4 38.42 1 64.58 103
3 2 Evelyn Zhou, All Year FSC 3 40.43 3 59.91 100.34
4 4 Abby Mirsky, Broadmoor SC 2 45.93 4 51.26 97.19
5 1 Annaliyse Bowden, Dallas FSC 5 34.26 5 40.45 74.71

Intermediate

P1: Fourteenstep

Place

Start Name Score
1 2 Violet Yan, Washington FSC 46.09
2 5 Bayley Bartman, All Year FSC 35.6
3 6 Denali Blackburn, ION FSC 33.87
4 3 Sara Sakamoto, Dallas FSC 32.51
5 4 Elyssa Borden, Dallas FSC 29.98
6 1 Ainsley Johnson, Dallas FSC 24.76
7 7 Elisha Ho, Dallas FSC 20.65

Free Dance

Place

Start Name P1 Fourteenstep Place P1 Score FD Score FD Place Total Score
1 1 Violet Yan, Washington FSC 1 46.09 1 69.52 115.61
2 6 Bayley Bartman, All Year FSC 2 35.6 2 65.7 101.3
3 5 Sara Sakamoto, Dallas FSC 4 32.51 3 53.6 86.11
4 4 Elyssa Borden, Dallas FSC 5 29.98 4 46.36 76.34
5 3 Denali Blackburn, ION FSC 3 33.87 6 41 74.87
6 7 Ainsley Johnson, Dallas FSC 6 24.76 5 42.94 67.7
7 2 Elisha Ho, Dallas FSC 7 20.65 7 37.66 58.31

Novice

P1: American Waltz

Place

Start Name Score
1 6 Sloan Markin, Greater Kalamazoo Skating Association 45.11
2 5 Khloe Felton, Greater Kalamazoo Skating Association 40.89
3 8 Nathalia Ortiz, Kent Valley FSC 33.03
4 4 Samhita Jonnalagadda, All Year FSC 32.95
5 1 Grace Crouch, Brazos Valley FSC 27.43
6 2 Anastasia Hueste, Brazos Valley FSC 24.72
7 7 Victoria Randolph, Brazos Valley FSC 23.5
WD   Lindsey Piel, Greater Kalamazoo Skating Association  

Free Dance

Place

Start Name P1 American Waltz Place P1 Score Free Dance Place FD Score Total Score
1 7 Khloe Felton, Greater Kalamazoo Skating Association 2 40.89 1 67.37 108.26
2 3 Sloan Markin, Greater Kalamazoo Skating Association 1 45.11 2 59.68 104.79
3 1 Samhita Jonnalagadda, All Year FSC 4 32.95 3 57.05 90
4 8 Nathalia Ortiz, Kent Valley FSC 3 33.03 4 50.83 83.86
5 2 Grace Crouch, Brazos Valley FSC 5 27.43 5 47.29 74.72
6 5 Anastasia Hueste, Brazos Valley FSC 6 24.72 6 47.11 71.83
7 4 Victoria Randolph, Brazos Valley FSC 7 23.5 7 41 64.5
WD   Lindsey Piel, Greater Kalamazoo Skating Association          

Juvenile

P1: U.S Cha Cha

Place

Start Name Score
1 2 Charlie Toy, Greater Kalamazoo Skating Association 42.76
2 4 Lola Brott, Greater Kalamazoo Skating Association 40.98
3 1 Taylor Hay, Greater Kalamazoo Skating Association 36.28
4 3 Grace Wang, Brazos Valley FSC 25.97
5 5 Sarah Liu, Brazos Valley FSC 20.46

Free Dance

Place

Start Name P1 U.S. Cha Cha Place P1 Score FD Place FD Score Total Score
1 4 Charlie Toy, Greater Kalamazoo Skating Association 1 42.76 1 48.09 90.85
2 1 Lola Brott, Greater Kalamazoo Skating Association 2 40.98 2 46.71 87.69
3 3 Taylor Hay, Greater Kalamazoo Skating Association 3 36.28 3 27.69 63.97
4 2 Grace Wang, Brazos Valley FSC 4 25.97 4 26.43 52.4
5 5 Sarah Liu, Brazos Valley FSC 5 20.46 5 19.15 39.61

 

Combined Pattern Dance

Senior

Rhythm Dance

Place

Start Name Score
1 1 Lorraine McNamara, Peninsula SC 68.77
Anton Spiridonov, ION FSC
2 5 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 66.49
Vadym Kolesnik, SC of New York
3 4 Raffaella Koncius, Los Angeles FSC 56.09
Alexey Shchepetov, Florida Everblades FSC
4 3 Jenna Hertenstein, Individual Member 48.22
Damian Binkowski, Polish Figure Skating Association
WD   Riona Harris, Georgia FSC  
Tyler Vollmer, Los Angeles FSC

Free Dance

Place

Start Name RD Place RD Score FD Place FD Score Total Score
1 4 Lorraine McNamara, Peninsula SC 1 68.77 1 102.54 171.31
Anton Spiridonov, ION FSC
2 3 Emilea Zingas, St. Clair Shores FSC 2 66.49 2 96.61 163.1
Vadym Kolesnik, SC of New York
3 2 Raffaella Koncius, Los Angeles FSC 3 56.09 3 83.47 139.56
Alexey Shchepetov, Florida Everblades FSC
4 1 Jenna Hertenstein, Individual Member 4 48.22 4 76.62 124.84
Damian Binkowski, Polish Figure Skating Association
WD   Riona Harris, Georgia FSC          
Tyler Vollmer, Los Angeles FSC

Junior

Rhythm Dance

Place

Start Name Score
1 8 Leah Neset, Magic City FSC 64.26
Artem Markelov, Magic City FSC
2 4 Vanessa Pham, SC of Houston 56.34
Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC
3 1 Elliana Peal, Scott Hamilton SC 55.36
Ethan Peal, Scott Hamilton SC
4 10 Kristina Bland, Detroit SC 54.51
Matthew Sperry, SC of Northern Virginia
5 6 Jenna Hauer, All Year FSC 54.13
Benjamin Starr, Charter Oak FSC
6 2 Julia Epps, IceWorks SC 42.81
Blake Gilman, Peninsula SC
7 9 Anna Sophia OBrien, North Jersey FSC 41.62
Steven Wei, All Year FSC
8 5 Harlow Stanley, Mexican Federation of Ice Skating and Winter Sports 40.82
Nikita Sosnenko, Mexican Federation of Ice Skating and Winter Sports
9 3 Emily Phillips, National Ice Skating Association of UK Ltd 36.12
Luke Anderson, National Ice Skating Association of UK Ltd
10 7 Anabelle Larson, SC of Florida 34.21
Jonathan Young, Florida Everblades FSC
WD   Caroline Mullen, ION FSC  
Brendan Mullen, ION FSC
WD   Helena Carhart, Florida Everblades FSC  
Volodymyr Horovyi, Florida Everblades FSC
WD   Madeline Freeman, Atlanta FSC  
Christian Bennett, ION FSC

Free Dance

Place

Start Name RD Place RD Score FD Place FD Score Total Score
1 6 Leah Neset, Magic City FSC 1 64.26 1 95.87 160.13
Artem Markelov, Magic City FSC
2 9 Vanessa Pham, SC of Houston 2 56.34 3 84.43 140.77
Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC
3 8 Jenna Hauer, All Year FSC 5 54.13 2 86.57 140.7
Benjamin Starr, Charter Oak FSC
4 7 Elliana Peal, Scott Hamilton SC 3 55.36 4 80.19 135.55
Ethan Peal, Scott Hamilton SC
5 10 Kristina Bland, Detroit SC 4 54.51 5 76.35 130.86
Matthew Sperry, SC of Northern Virginia
6 3 Julia Epps, IceWorks SC 6 42.81 7 66.09 108.9
Blake Gilman, Peninsula SC
7 5 Anna Sophia OBrien, North Jersey FSC 7 41.62 9 62.29 103.91
Steven Wei, All Year FSC
8 1 Harlow Stanley, Mexican Federation of Ice Skating and Winter Sports 8 40.82 8 62.3 103.12
Nikita Sosnenko, Mexican Federation of Ice Skating and Winter Sports
9 2 Anabelle Larson, SC of Florida 10 34.21 6 66.85 101.06
Jonathan Young, Florida Everblades FSC
10 4 Emily Phillips, National Ice Skating Association of UK Ltd 9 36.12 10 51.73 87.85
Luke Anderson, National Ice Skating Association of UK Ltd
WD   Caroline Mullen, ION FSC          
Brendan Mullen, ION FSC
WD   Helena Carhart, Florida Everblades FSC          
Volodymyr Horovyi, Florida Everblades FSC
WD   Madeline Freeman, Atlanta FSC          
Christian Bennett, ION FSC

Intermediate

P1: Tango

Place

Start Name Score
1 2 Violet Yan, Washington FSC 19.43
Dylan Logsdon, Broadmoor SC
2 1 Celine Chen, All Year FSC 14.97
Nathan Chen, All Year FSC
3 3 Cianin Rudedenman, All Year FSC 11.07
Brysin Rudedenman, All Year FSC
4 4 Bryndolin Rudedenman, All Year FSC 10.65
Ryedin Rudedenman, All Year FSC

P2: Fourteenstep

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 3 Celine Chen, All Year FSC 2 14.97 2 19.47 34.44
Nathan Chen, All Year FSC
2 1 Cianin Rudedenman, All Year FSC 3 11.07 3 14.55 25.62
Brysin Rudedenman, All Year FSC
3 2 Bryndolin Rudedenman, All Year FSC 4 10.65 4 11.98 22.63
Ryedin Rudedenman, All Year FSC
4 4 Violet Yan, Washington FSC 1 19.43 1 21.76 41.19
Dylan Logsdon, Broadmoor SC

Free Dance

Place

Start Name Previous Place Previous Score FD Place FD Score Total Score
1 4 Celine Chen, All Year FSC 1 34.44 1 53.14 87.58
Nathan Chen, All Year FSC
2 1 Cianin Rudedenman, All Year FSC 2 25.62 2 35.63 61.25
Brysin Rudedenman, All Year FSC
3 2 Bryndolin Rudedenman, All Year FSC 3 22.63 3 31.56 54.19
Ryedin Rudedenman, All Year FSC
WD   Violet Yan, Washington FSC 4 41.19      
Dylan Logsdon, Broadmoor SC

Novice

P1: Westminster Waltz

Place

Start Name Score
1 4 Michelle Deych, Detroit SC 19.99
Wiles Middlekauff, Arctic FSC
2 2 Emily Renzi, SC of New York 16.69
William Lissauer, All Year FSC
3 1 Jasmine Robertson, Scott Hamilton SC 16.21
Hayden Wood, Nashville FSC
4 3 Samhita Jonnalagadda, All Year FSC 11.7
Vedanth Jonnalagadda, All Year FSC

P2: Argentine Tango

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 2 Michelle Deych, Detroit SC 1 19.99 1 19.22 39.21
Wiles Middlekauff, Arctic FSC
2 4 Emily Renzi, SC of New York 2 16.69 2 16.53 33.22
William Lissauer, All Year FSC
3 3 Jasmine Robertson, Scott Hamilton SC 3 16.21 3 15.04 31.25
Hayden Wood, Nashville FSC
4 1 Samhita Jonnalagadda, All Year FSC 4 11.7 4 11.31 23.01
Vedanth Jonnalagadda, All Year FSC

Free Dance

Place

Start Name Previous Place Previous Score FD Place FD Score Total Score
1 3 Michelle Deych, Detroit SC 1 39.21 1 59.84 99.05
Wiles Middlekauff, Arctic FSC
2 4 Emily Renzi, SC of New York 2 33.22 2 57.91 91.13
William Lissauer, All Year FSC
3 2 Jasmine Robertson, Scott Hamilton SC 3 31.25 3 51.79 83.04
Hayden Wood, Nashville FSC
4 1 Samhita Jonnalagadda, All Year FSC 4 23.01 4 40.83 63.84
Vedanth Jonnalagadda, All Year FSC

Solo Pattern Dance

International

P1: Sectional Dance 1 (Austrian Waltz)

Place

Start Name Score
1 2 Kelly Arnett, Broadmoor SC 38.16
WD   Reese Williams, Oklahoma City FSC  

P2: Sectional Dance 2 (Cha-Cha)

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 1 Kelly Arnett, Broadmoor SC 1 38.16 1 28.45 66.61
WD   Reese Williams, Oklahoma City FSC          

Gold

P1 Quickstep

Place

Start Name Score
1 2 Abby Mumby, Greater Kalamazoo Skating Association 40.25
2 1 Mina Esfandiari, Washington FSC 38.01
3 3 Evelyn Zhou, All Year FSC 24.2

P2 Westminster Waltz

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 1 Abby Mumby, Greater Kalamazoo Skating Association 1 40.25 1 41.53 81.78
2 2 Mina Esfandiari, Washington FSC 2 38.01 2 37.08 75.09
3 3 Evelyn Zhou, All Year FSC 3 24.2 3 26.67 50.87

Pre-Gold

P1: Kilian

Place

Start Name Score
1 3 Sloan Markin, Greater Kalamazoo Skating Association 39.84
2 1 Abby Mirsky, Broadmoor SC 32.93
WD   Amanda Piel, Greater Kalamazoo Skating Association  
WD   Lindsey Piel, Greater Kalamazoo Skating Association  

P2 Paso Doble Variation

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 2 Sloan Markin, Greater Kalamazoo Skating Association 1 39.84 1 41.73 81.57
2 1 Abby Mirsky, Broadmoor SC 2 32.93 2 34.39 67.32
WD   Amanda Piel, Greater Kalamazoo Skating Association          
WD   Lindsey Piel, Greater Kalamazoo Skating Association          

Silver

P1 American Waltz

Place

Start Name Score
1 2 Khloe Felton, Greater Kalamazoo Skating Association 33.42
2 3 Mallory Fogt, Columbus FSC 29.07
3 1 Nathalia Ortiz, Kent Valley FSC 26.34

P2 Tango Variation

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 2 Khloe Felton, Greater Kalamazoo Skating Association 1 33.42 1 36.85 70.27
2 1 Mallory Fogt, Columbus FSC 2 29.07 3 28.71 57.78
3 3 Nathalia Ortiz, Kent Valley FSC 3 26.34 2 29.97 56.31

Pre-Silver

P1 Fourteenstep

Place

Start Name Score
1 4 Lola Brott, Greater Kalamazoo Skating Association 33.6
2 3 Bayley Bartman, All Year FSC 31.11
3 1 Ainsley Johnson, Dallas FSC 24.5
4 2 Elisha Ho, Dallas FSC 22.02

P2 European Waltz Variation

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 2 Lola Brott, Greater Kalamazoo Skating Association 1 33.6 1 30.89 64.49
2 3 Bayley Bartman, All Year FSC 2 31.11 2 26.07 57.18
3 4 Ainsley Johnson, Dallas FSC 3 24.5 3 24.64 49.14
4 1 Elisha Ho, Dallas FSC 4 22.02 4 22.75 44.77

Bronze

P1 Hickory Hoedown

Place

Start Name Score
1 2 Charlie Toy, Greater Kalamazoo Skating Association 38.14
2 1 Taylor Hay, Greater Kalamazoo Skating Association 26.3

P2 U.S Ten-Fox Variation

Place

Start Name P1 Place P1 Score P2 Place P2 Score Total Score
1 2 Charlie Toy, Greater Kalamazoo Skating Association 1 38.14 1 37.35 75.49
2 1 Taylor Hay, Greater Kalamazoo Skating Association 2 26.3 2 27.1 53.4

Shadow Dance

Pre-Gold

PD: Kilian

Place

Start Name Score
1 1 Victoria Randolph, Brazos Valley FSC 26.13
Grace Crouch, Brazos Valley FSC
WD   Lindsey Piel, Greater Kalamazoo Skating Association  
Amanda Piel, Greater Kalamazoo Skating Association

Bronze

P1 U.S Ten-Fox Variation

Place

Start Name Score
1 1 Lola Brott, Greater Kalamazoo Skating Association 39.5
Charlie Toy, Greater Kalamazoo Skating Association